| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy brak oświadczenia wspólnika pozbawia spółkę prawa do prowadzenia księgi

Czy brak oświadczenia wspólnika pozbawia spółkę prawa do prowadzenia księgi

Jesteśmy spółką jawną. W spółce jest trzech wspólników. Spółka jawna za rok 2006 nie osiągnęła przychodów, które zgodnie z ustawą o rachunkowości obligują ją do prowadzenia ksiąg handlowych w roku 2007. W związku z tym dwóch wspólników 20 stycznia 2007 r. złożyło do urzędu skarbowego zawiadomienie o przejściu na podatkową księgę przychodów i rozchodów.

 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Nieprzekroczenie limitu równowartości 800 000 euro przychodów za poprzedni rok podatkowy uprawnia osoby fizyczne i spółki tych osób (cywilne, jawne, partnerskie) do przejścia z ksiąg rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zasady zawiadamiania o zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, m.in. przez wspólników spółki jawnej, zawiera § 10 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z przepisów tych wynika, że obowiązek zawiadomienia w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu księgi powinien zostać dopełniony w terminie 20 dni od dnia jej założenia. Jeśli działalność jest prowadzona m.in. w formie spółki jawnej osób fizycznych, do złożenia zawiadomienia są zobowiązani wszyscy wspólnicy. Każdy z nich powinien je złożyć naczelnikowi skarbowemu właściwemu według miejsca swojego zamieszkania.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jeśli działalność jest prowadzona w formie spółki jawnej osób fizycznych, do złożenia zawiadomienia o wyborze podatkowej księgi przychodów i rozchodów są zobowiązani wszyscy wspólnicy.

W sytuacji opisanej w pytaniu jeden ze wspólników trzyosobowej spółki jawnej nie dopełnił obowiązku zawiadomienia właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego o zaprowadzeniu przez spółkę jawną podatkowej księgi przychodów i rozchodów w miejsce dotychczas prowadzonych ksiąg rachunkowych. Tym samym nie zostały spełnione wszystkie wymagane przepisami warunki uprawniające spółkę do przejścia na uproszczoną formę ewidencji księgowej w postaci księgi podatkowej. Oznacza to, że w 2007 r. spółka jawna będzie zmuszona nadal prowadzić księgi rachunkowe mimo nieprzekroczenia limitu przychodów określonego w ustawie o rachunkowości.

Takie samo stanowisko zajmują również organy podatkowe. Przykładem jest pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z 21 kwietnia 2006 r. nr I/415/Z-7/06, w którym organ podatkowy, odpowiadając na pytanie wspólników spółki jawnej w tego rodzaju kwestii, powołał się na przepisy art. 24a updof i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów i podkreślił, że tylko spełnienie wskazanych w nich warunków uprawnia jednostkę do zmiany prowadzenia w roku 2006 ksiąg podatkowych, tj. z księgi rachunkowej na podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Podstawa prawna:
- art. 24a ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219
- art. 2 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
- § 10 rozporządzenia z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 36, poz. 229

Anna Welsyng
radca prawny, doradca podatkowy

Czytaj także

Autor:

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »