Czy przysługuje ulga na złe długi od faktury za wadliwy towar?
REKLAMA
REKLAMA
Zakupiliśmy od kontrahenta towar, został on przyjęty na magazyn, faktury zostały ujęte w księgach. Okazało się, że towar ten jest niepełnowartościowy i nie nadaje się do dalszej odsprzedaży. Wezwaliśmy kontrahenta do odbioru wadliwego towaru i wystawienia faktur korygujących. Niestety kontrahent odmawia wykonania ww. czynności. Sprawa najprawdopodobniej będzie rozstrzygana na drodze sądowej. W styczniu minie 90 dni od daty terminu płatności wykazanego na fakturach. Czy jesteśmy zobowiązani do zastosowania ulgi na złe długi w podatku dochodowym i zwiększenie podstawy obliczenia podatku?
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
Wydatek związany z nabyciem towarów w celu ich sprzedaży w stanie nieprzetworzonym lub przetworzonym w wyrobie lub usłudze (dalej towary handlowe), zalicza się do kosztów uzyskania przychodów najwcześniej w dacie uzyskania odpowiadających im przychodów.
Podstawa obliczenia podatku podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania pieniężnego do zapłaty, które nie zostało uregulowane do 90 dnia od wyznaczonego terminu zapłaty.
Ulga na złe długi a niezaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów
Biorąc powyższe pod uwagę należy zauważyć, że w przywołanych przepisach uPDOP oraz uPDOF jest mowa o „zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania pieniężnego do zapłaty”, a nie w wartości zobowiązania pieniężnego zaliczonego do kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że chociaż wydatek poniesiony na zakup towarów handlowych nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie został uzyskany odpowiadający im przychód, to jednak brak zapłaty za te towary mimo upływu 90 dniu od wyznaczonego terminu zobowiązuje nas do zwiększenia podstawy opodatkowania. Zwiększenie to bowiem jest związane jedynie z brakiem zapłaty za towary zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
Podstawa prawna:
art. 15 ust. 1, ust. 4, art. 18 ust. 1, art. 18f ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.)
art. 22 ust. 1, ust. 5, art. 26i ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.)
Marian Szałucki
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat