REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż dzieł sztuki przez stowarzyszenie może korzystać ze zwolnienia

REKLAMA

Związek Artystów Plastyków, jako stowarzyszenie, prowadzi działalność statutową i gospodarczą. Dochód uzyskany z działalności gospodarczej w całości przeznaczamy na działalność statutową. Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. ZPAP w statucie realizuje swe cele poprzez, między innymi, tworzenie różnych form pomocy koleżeńskiej i socjalnej dla swoich członków. W związku z powyższym, przygotowujemy aukcję dzieł sztuki (obrazy, grafiki), przekazanych nam w formie darowizny od artystów plastyków. Czy sprzedaż dzieł sztuki na aukcji podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Czy podstawą opodatkowania podatkiem VAT będzie kwota uzyskana ze sprzedaży pomniejszona o podatek VAT? Jeśli tak, to jaką stawką należy opodatkować tę transakcję?
Dostawa dzieł sztuki na aukcji będzie mogła korzystać ze zwolnienia, gdy stowarzyszenie będzie miało status organizacji pożytku publicznego, a dzieła sztuki będą pochodzić ze zbiórek publicznych lub będą zakupione za środki pochodzące z takich zbiórek.
 
W sytuacji gdy stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, dostawa towarów dokonywana przez stowarzyszenie zwolniona będzie z podatku od towarów i usług (z wyłączeniem towarów wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257), jeżeli towary te zostałyc nabyte:
•  jako darowizny rzeczowe pochodzące ze zbiórek publicznych, o których mowa w ustawie z 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz.U. Nr 22, poz. 162; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 98, poz. 874);
•  za środki pieniężne pozyskane ze zbiórek publicznych.
Należy pamiętać, że nie uznaje się za zbiórki publiczne:
a) zbierania ofiar na cele religijne, kościelną działalność charytatywno- -opiekuńczą, naukową, oświatową i wychowawczą oraz utrzymanie duchownych i członków zakonów, jeżeli odbywają się w obrębie terenów kościelnych, kaplic oraz w miejscach i okolicznościach zwyczajowo przyjętych w danej okolicy i w sposób tradycyjnie ustalony;
b) zbiórek, przeprowadzanych w drodze loterii pieniężnych lub fantowych, jeżeli zbiórki te nie są przeprowadzane w miejscach publicznych;
c) zbiórek, przeprowadzanych w lokalach prywatnych wśród grona osób znajomych osobiście przeprowadzającym zbiórkę;
d) zbiórek wśród młodzieży szkolnej w lokalach szkolnych, odbywających się na podstawie pozwolenia władz szkolnych;
e) zbiórek koleżeńskich w lokalach urzędów publicznych na cele godne poparcia, odbywających się na podstawie pozwolenia przełożonego urzędu.
ZAPAMIĘTAJ!
Organizacja pożytku publicznego nie może korzystać ze zwolnienia w przypadku, gdy sprzedaż dotyczy pozostałej działalności, niezaliczonej do działalności pożytku publicznego (wyodrębnionej na podstawie art. 21 pkt 1ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) oraz w sytuacji, gdy organizacja pożytku publicznego narusza warunki lub zasady działania określone w tej ustawie. Zwolnienie to obowiązuje tylko w odniesieniu do towarów, których wartość rynkowa, uwzględniająca podatek, przekracza 2000 zł. Niezbędna jest jednak dokumentacja, na podstawie której można zidentyfikować darczyńcę i potwierdzić darowiznę, oraz posiadanie faktury lub dokumentu celnego.
Jeżeli stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego i spełnia powyższe warunki, może skorzystać z instytucji zwolnienia przy sprzedaży dzieł sztuki na aukcji. W przeciwnym wypadku dostawa ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Dostawa dzieł sztuki może podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych, jak również może być rozliczana zgodnie z procedurą marży.
W pierwszym przypadku podstawą opodatkowania będzie obrót, rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży (tj. całość wynagrodzenia należnego od nabywcy), pomniejszona o kwotę podatku.
W razie zastosowania procedury marży, opodatkowaniu będzie podlegała różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą zapłaconą przez sprzedającego towar, pomniejszoną o kwotę podatku. Oznacza to w praktyce, że opodatkowaniu podlega jedynie zysk z transakcji, czyli marża, a nie cały obrót, jak w pierwszym przypadku.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowanie marży w zakresie dostawy dzieł sztuki wystąpi, co do zasady, wtedy, gdy podatnik nabył te przedmioty od:
•  podmiotu, który nie jest podatnikiem podatku VAT, lub
•  podmiotu, który tym podatnikiem jest, ale dostawa tych towarów była zwolniona od podatku, jak również
•  podmiotu, który jest podatnikiem VAT, ale towary przy dostawie zostały opodatkowane według zasad marży.
Jednakże rozliczenie wynikające ze szczególnej procedury marży można stosować również w przypadku dostaw:
•  dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które zostały zaimportowane przez podatnika stosującego opodatkowanie marży, czy
•  dzieł sztuki, które zostały nabyte od twórców tych dzieł lub ich spadkobierców, oraz
•  dzieł sztuki podlegających opodatkowaniu stawką podatku VAT 7%, które nabyte zostały od podatnika podatku VAT nierozliczającego się zgodnie z zasadą marży.
Aby podatnik w odniesieniu do dostaw w ww. trzech przypadkach mógł stosować opodatkowanie marży, zobowiązany jest przed dniem dokonania dostawy do zawiadomienia (w formie pisemnej) naczelnika urzędu skarbowego o swoim wyborze. W przeciwnym razie nie będzie mógł skorzystać z tej procedury. Informacja złożona przez podatnika ważna jest przez okres 2 lat.
Odnosząc się do kwestii opodatkowania dzieł sztuki, należy stwierdzić, iż dostawy tego rodzaju towaru w kraju, co do zasady, objęte są podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% (zarówno marża, jak i cały obrót). Jednakże przepisy ustawy przewidują przypadki, gdy dzieła sztuki opodatkowane są według stawki podatku 7%, kiedy:
1) są przedmiotem importu;
2) dostawa dzieł sztuki dokonywana jest:
– przez ich twórcę (autora) lub jego spadkobiercę,
– okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, do którego mają zastosowanie przepisy dotyczące opodatkowania marży, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przez niego przywiezione lub nabyte od ich twórcy (autora) lub jego spadkobiercy, lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku;
3) podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jeśli dostawca jest podatnikiem od wartości dodanej i spełnia warunki określone w pkt 2.
•  art. 120 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113.
•  § 8 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 150
Maria Bera
pracownik organów skarbowych,
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA