| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jak uzyskać zwrot VAT z Portugalii

Jak uzyskać zwrot VAT z Portugalii

Polscy przedsiębiorcy mają prawo do żądania zwrotu VAT zawartego w cenie nabytych w Portugalii towarów i usług, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w tym państwie. Wniosek należy wypełnić w dwóch egzemplarzach w języku portugalskim. Kopie wniosków nie będą przyjmowane.


Określono minimalne kwoty do zwrotu

Jeśli okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy, aby móc ubiegać się o zwrot VAT, wartość podatku naliczonego musi wynosić co najmniej 19,95 euro. Dla krótszych okresów (nie mniej niż 3 miesiące) minimum to wynosi 159,62 euro. Wniosek o zwrot musi być otrzymany przez portugalskie władze skarbowe do ostatniego dnia roboczego czerwca roku następującego po roku, w którym dokonano zakupów. Po tym terminie wnioski nie są rozpatrywane.

Pieniądze po 6 miesiącach

Z wyjaśnień ekspertów firmy Deloitte wynika, że zwrot podatku następuje zazwyczaj w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku, jednak w niektórych przypadkach okres ten ulega nieznacznemu wydłużeniu. Szczególnie ma to miejsce przy składaniu wniosku o zwrot VAT po raz pierwszy. Portugalskie przepisy przewidują możliwość dokonania zwrotu w drodze przelewu bankowego w euro na rachunek bankowy wnioskodawcy lub też poprzez przekazanie odpowiedniego czeku. W praktyce jednak portugalska administracja podatkowa preferuje ten drugi sposób zwrotu pieniędzy.
19,95 euro – minimalna kwota zwrotu w przypadku wniosku dotyczącego roku kalendarzowego.
159,62 euro – minimalna kwota zwrotu w przypadku wniosku dotyczącego okresu dłuższego niż 3 kolejne miesiące, lecz krótszego niż rok kalendarzowy.

JAK TO OBLICZYĆ
Jak przeliczyć przychody uzyskiwane w walutach obcych
Od momentu wejścia Polski do Unii coraz więcej osób uzyskuje dochody w euro (lub innych walutach obcych). W szczególności dotyczy to osób zatrudnionych za granicą. Rozliczając się w Polsce, mają oni wątpliwości, jak przeliczyć uzyskane dochody na zł. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut.
Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
Takie same zasady stosuje się, jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku.
Załóżmy, że w 2005 r. podatnik zarobił 2000 euro. Zostały mu one wypłacone w gotówce 29 lipca i 31 sierpnia – po 1000 euro w każdym miesiącu. Średni kurs euro według NBP wynosił:
• 29 lipca – 4,0758 zł
• 31 sierpnia – 4,0495 zł
Dochód podatnika wynosi:
1000 x 4,0758 zł + 1000 x 4,0495 zł = 8 125,30 zł
KP
Adres, na jaki należy przesłać wniosek o zwrot VAT
Direcçăo-Geral das Contribuiçőes e Impostos
Direcçăo de Serviços de Reembolsos do IVA
Avenida Joăo XXI, 76
Apartado 8220
1802-804 LISBOA
Portugal

Oprac. Ewa Matyszewska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »