REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać zwrot VAT z Hiszpanii

REKLAMA

Podmiot będący podatnikiem VAT w Polsce i dokonujący zakupu towarów lub usług w Hiszpanii ma prawo do otrzymania zwrotu tego podatku. Musi jednak wypełnić po hiszpańsku odpowiedni wniosek. Pieniądze powinien otrzymać nie później niż po 6 miesiącach. Ósma dyrektywa (79/1072/EEC) nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek zwrotu VAT zapłaconego przez podatnika, jeśli tylko spełnia on określone w dyrektywie wymogi.
Według Roberta Smoczyńskiego z Deloitte, oddział we Wrocławiu, i Dominika Arędzkiego z Deloitte, oddział w Łódzi, polscy przedsiębiorcy, ubiegając się o zwrot VAT, będą musieli liczyć się z wewnętrznymi regulacjami obowiązującymi w Hiszpanii, dotyczącymi głównie procedury zwrotu i zakresu, w jakim podatku od niektórych towarów i usług może zostać odliczony.

Nie wszyscy odzyskają pieniądze

Z wyjaśnień ekspertów Deloitte wynika, że zwrot VAT przysługuje polskim podatnikom podatku od towarów i usług, którzy w okresie, za który domagają się zwrotu zapłaconego w Hiszpanii VAT, nie posiadają na terytorium Hiszpanii miejsca zamieszkania, siedziby przedsiębiorstwa ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, przez które wykonywane są transakcje gospodarcze. Nie mogą oni również we wspomnianym okresie dokonywać transakcji dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejscem ich dostawy/świadczenia jest Hiszpania. Wyjątek stanowią dostawy towarów oraz świadczenie usług, z tytułu których osobą zobowiązaną do zapłaty podatku będzie wyłącznie osoba nabywająca te towary lub usługi – argumentowali eksperci Deloitte.
UWAGA
Do wydatków dokonanych na terytoriach Wysp Kanaryjskich, Ceuta i Melilla nie będą miały zastosowania regulacje w zakresie zwrotu VAT obowiązujące w Hiszpanii, jako że terytoria te nie stanowią dla celów VAT terytorium Hiszpanii.

Nie od wszystkich wydatków będzie zwrot

Hiszpania nie należy do państw restrykcyjnych w zakresie możliwości odliczania VAT. W przypadku większości towarów i usług zezwala na pełne odliczenie. Niemniej jednak należy wskazać, że odliczenie nie będzie zasadniczo możliwe w przypadku poniesienia wydatków na: zakwaterowanie i koszty hotelowe, podróże, rozrywkę, posiłki i napoje. Koszty związane z zakwaterowaniem i podróżami będą podlegać odliczeniu, pod warunkiem że koszt ten będzie stanowić koszt uzyskania przychodu na gruncie przepisów hiszpańskich, dotyczących podatku dochodowego.
Ponadto przepisy obowiązujące w Hiszpanii przewidują zasadniczo możliwość odliczenia 50-proc. hiszpańskiego VAT w przypadku zakupu samochodów osobowych i przyczep samochodowych oraz motocykli i motorowerów, a także w przypadku zakupu paliwa do nich. Jeśli jednak podatnik udowodni, że używany pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do wykonywania działalności opodatkowanej, to będzie uprawniony do odzyskania pełnej kwoty VAT.

Trzeba przestrzegać procedury

Zdaniem ekspertów Deloitte, w przypadku gdy podatnik chce wystąpić o zwrot VAT z Hiszpanii po raz pierwszy, niezbędne będzie uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego posiadanie statusu podatnika VAT w Polsce. Zgodnie z przepisami hiszpańskimi, zaświadczenie takie powinno być wydane na formularzu kraju, w którym podatnik ma siedzibę. Zaświadczenie to powinno potwierdzać posiadanie statusu podatnika VAT za okres, którego dotyczy wniosek o zwrot VAT w Hiszpanii.
W celu uzyskania zwrotu VAT w Hiszpanii polski przedsiębiorca jest zobowiązany przedstawić następujące dokumenty. Po pierwsze, druk 361 (modelo 361). Jest to oficjalny druk, przeznaczony dla podatników ubiegających się o zwrot VAT w Hiszpanii. Formularz ten musi być wypełniony w języku hiszpańskim (mimo iż sam wniosek oraz instrukcja do niego są podane również w języku angielskim). Po drugie, oświadczenie, w którym podatnik zgadza się na zwrot VAT, gdy kwota podatku do zwrotu została mu niesłusznie wypłacona. Wzór wniosku o zwrot VAT dostępny jest na stronie internetowej: http: //a104. g. akamai. net/f/104/3242/15m/www. aeat. es/formularios/361. pdf.
Podatnik powinien również przesłać władzom w Hiszpanii wszystkie oryginały faktur i dokumenty importowe stanowiące podstawę zwrotu, a także inne dokumenty (np.: rachunki, dokumenty odprawy celnej) potwierdzające dokonanie transakcji. Na tej podstawie władze hiszpańskie zweryfikują zasadność wniosku polskiego podatnika.
– Podatnik powinien przedstawić swój wniosek osobiście, poprzez upoważnionego pełnomocnika lub za pośrednictwem przedstawiciela w Urzędzie Agencji Państwowej Administracji Podatkowej Madrytu w oddziale Przekazywania Dokumentów dla osób niebędących rezydentami (Delegacion Especial de la Agencia Estatal la Administracion Tributaria de Madrid – Recepcion de Documentos. IVA no residentes, ul. Guzman el Bueno, 139, 28071 Madrid) – wyjaśnili eksperci Deloitte.
Możliwe jest również przesłanie dokumentów do urzędu pocztą. Sam wniosek można także złożyć za pośrednictwem internetu. W tym przypadku dla ważności przesłanego tą drogą wniosku wymagane jest posiadanie przez wnioskodawcę odpowiedniego certyfikatu (X. 509. V3). Jest to certyfikat, służący uwierzytelnieniu dokumentu wysyłanego drogą elektroniczną.
25 euro Jest to minimalna kwota zwrotu w przypadku wniosku dotyczącego roku kalendarzowego.
200 euro Tyle wynosi minimalna kwota zwrotu w przypadku wniosku dotyczącego okresu dłuższego niż 3 kolejne miesiące, lecz krótszego niż rok kalendarzowy.

Konieczne jest zachowanie terminu

Ostateczny termin składania wniosków o zwrot VAT upływa z końcem czerwca roku następującego po roku, za który podatnik domaga się zwrotu. Istotne jest również to, że wniosek może dotyczyć okresów nie krótszych niż kwartał oraz nie dłuższych niż rok, przy czym możliwe jest także złożenie wniosku za okres krótszy niż 3 miesiące, pod warunkiem że dotyczy on ostatniego kwartału roku kalendarzowego.
Hiszpańska administracja podatkowa zobowiązana jest rozpatrzyć wniosek i dokonać zwrotu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Zdaniem ekspertów Deloitte praktyka wskazuje, że 6-miesięczny termin nie jest we wszystkich przypadkach przestrzegany. Szczególnie może to mieć miejsce w przypadkach zwrotów o znacznej wartości oraz gdy podatnik składa wniosek po raz pierwszy.
Podatnik ubiegając się o zwrot powinien pamiętać, że nie uzyska on zwrotu podatku, jeśli wartość podatku nie przekracza odpowiednio przy zwrocie za okres 3-miesięczny – 200 euro i za okres roczny (oraz krótszy niż 3 miesiące) – 25 euro.

Informacji na temat zwrotu VAT w Hiszpanii udziela biuro w Madrycie
Agencia Estatal de Administracion Tributaria
Delegacion de Madrid
Section IVA No Residents
/ Guzman el Bueno, num. 139
28003 Madrid
tel. (0-034) 91 453 94 70; 91 582 67 67
fax (0-034) 91 534 30 34
http: //www. aeat. es/

Oprac. Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA