| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Po kilku miesiącach niepewności i opóźnień w rozpoczęciu zbierania wniosków i ogłoszeniu terminów poszczególnych rund aplikacyjnych podano terminy do publicznej wiadomości. Programem, dla którego ustalono już pierwsze terminy przyjmowania wniosków, a który zapewne najbardziej zainteresuje polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). W związku z rozpoczęciem aplikacji w ramach tego programu warto dowiedzieć się, jakie podmioty, na jakie działania i w jaki sposób będą mogły pozyskać środki z tego programu przeznaczonego dla firm i ich otoczenia.


Instytucją wdrażającą Poddziałanie 1.1.2 jest PARP. Wsparcie w ramach tego działania jest adresowane do wszystkich instytucji otoczenia biznesu, niezależnie od tego, w jakim sektorze gospodarki świadczą usługi.

Wyznaczono następujące terminy składania wniosków:
• w roku 2004: do 30 listopada,
• w roku 2005: do 15 maja, do 15 listopada, zawsze do godziny 15.00.

Wielkość dofinansowania
Maksymalny poziom dofinansowania w przypadku Poddziałania 1.1.2 wyniesie 85%. Minimalny udział własny beneficjenta wynosi 15% (środki prywatne).
Działanie 1.1 nie zawiera pomocy publicznej. Na dotacje w ramach całego Działania 1.1 przewidziano 36,45 mln euro.

Jakie wydatki podlegają wsparciu
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem są poniesione od dnia następującego po dniu złożenia wniosku do dnia określonego w umowie o dofinansowanie (nie później niż do 31 marca 2008 r.) wydatki na: wynagrodzenia osób zatrudnionych bezpośrednio przy realizacji przedsięwzięcia, podróże służbowe, zakup nowego sprzętu i wyposażenia biurowego, oprogramowania i licencji, zakup usług (w szczególności transportowych, telekomunikacyjnych i komunalnych), wynajem, remonty i eksploatację pomieszczeń, tłumaczenia i druk materiałów i publikacji, działania promocyjne i informacyjne, obsługę księgową, usługi prawnicze, ekspertyzy techniczne i finansowe, jeżeli są bezpośrednio związane z realizacją przedsięwzięcia.

Poddziałanie 2.2.2 Wsparcie w zakresie internacjonalizacji przedsiębiorstw
Wsparcie w zakresie internacjonalizacji przedsiębiorstw (Poddziałanie 2.2.2 SPO – WKP) pozwoli przedsiębiorcom na pokrycie części kosztów udziału w targach i wystawach międzynarodowych oraz misjach gospodarczych związanych z targami i wystawami za granicą.
Celem poddziałania jest ułatwienie przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie Polski nawiązania kontaktów z potencjalnymi kontrahentami zagranicznymi oraz umożliwienie prezentacji swej oferty eksportowej. Cel ten będzie realizowany przez następujące grupy projektów:
• wsparcie udziału przedsiębiorstw w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych,
• wsparcie udziału przedsiębiorstw w targach i wystawach za granicą.
Instytucją wdrażającą Działanie 2.2.2 SPO – WKP jest Minister Gospodarki i Pracy. Beneficjentami są przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie Polski.
Wnioski można składać od 2 sierpnia br. Przyjmuje je Departament Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, Warszawa, plac Trzech Krzyży 3/5.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »