| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Po kilku miesiącach niepewności i opóźnień w rozpoczęciu zbierania wniosków i ogłoszeniu terminów poszczególnych rund aplikacyjnych podano terminy do publicznej wiadomości. Programem, dla którego ustalono już pierwsze terminy przyjmowania wniosków, a który zapewne najbardziej zainteresuje polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). W związku z rozpoczęciem aplikacji w ramach tego programu warto dowiedzieć się, jakie podmioty, na jakie działania i w jaki sposób będą mogły pozyskać środki z tego programu przeznaczonego dla firm i ich otoczenia.


Priorytety i działania SPO – WKP, czyli jak funkcjonuje program
W celu ułatwienia zrozumienia zasad funkcjonowania funduszy strukturalnych warto na początku przypomnieć podstawowe zasady konstrukcji samego programu operacyjnego.
Sektorowy Program Operacyjny – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw jest jednym z siedmiu programów operacyjnych, dzięki którym różnego typu polskie podmioty (zarówno państwowe, prywatne, jak i samorządowe) będą pozyskiwać środki z funduszy strukturalnych. Podobnie jak każdy inny program funduszy strukturalnych SPO – WKP został podzielony ze względu na cele pozyskania dofinansowania według pewnej hierarchii. Najbardziej ogólne cele określa się na poziomie priorytetów (w tym programie są dwa priorytety oznaczane zazwyczaj cyframi rzymskimi, np. priorytet II), a następnie poszczególne priorytety uszczegóławia się na poziomie działań. Działania oznacza się dwiema cyframi arabskimi (np. działanie 2.2). Niektóre działania ulegają jeszcze uszczegółowieniu na poddziałania, które dość precyzyjnie określają już cel, na jaki można pozyskać środki finansowe. Poddziałania oznaczane są trzema cyframi arabskimi (np. poddziałanie 2.2.1). Opracowywanie projektu należy zatem rozpocząć od zapoznania się z Sektorowym Programem Operacyjnym oraz działaniami, które są dofinansowane przez Unię Europejską w ramach danego programu. Hierarchię tych działań według omówionego schematu dla SPO – WKP przedstawia tabela 1.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nie wszystkie instytucje odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków w ramach poszczególnych działań SPO – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw rozpoczną przyjmowanie i ocenę wniosków w tym samym czasie. Jako pierwsze zostały ogłoszone terminy składania wniosków dla następujących działań i poddziałań: 1.1.2, 2.1, 2.2.2, 2.3. Wśród nich znajdują się dwa: Działanie 2.1: Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez doradztwo i Działanie 2.3: Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje, które zapewne spotkają się z największym zainteresowaniem małych i średnich firm. W związku z tym ich charakterystyce zostanie poświęcona największa część niniejszego opracowania.

Działanie 2.1: Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez doradztwo
Celem, który ma być zrealizowany dzięki środkom przeznaczonym na Działanie 2.1 SPO – WKP jest zwiększenie poziomu konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) działających na terenie Polski przez ułatwienie im dostępu do specjalistycznej pomocy doradczej. Odpowiedzi, jakie podmioty mogą zostać uznane za MSP, należy szukać w załączniku I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 z 12 stycznia 2001 r. (Dz.Urz. WE L 10 z 13 stycznia 2001 r.) zmienionego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 364/2004 z 25 lutego 2004 r. (Dz.Urz. WE L 63 z 28 lutego 2004 r.); dokumenty dostępne m.in. na stronach internetowych UKIE – www.ukie.gov.pl. Zgodnie z tymi przepisami za przedsiębiorstwo uważa się każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na jego formę prawną. Do kategorii średnich przedsiębiorstw zaliczamy przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro a/lub całkowita roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro. Przedsiębiorstwo małe definiuje się jako przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 pracowników, którego roczny obrót i/lub całkowita roczna suma bilansowa nie przekracza 10 mln euro. Mikroprzedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 10 pracowników, i którego roczny obrót i/lub całkowita roczna suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »