| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Po kilku miesiącach niepewności i opóźnień w rozpoczęciu zbierania wniosków i ogłoszeniu terminów poszczególnych rund aplikacyjnych podano terminy do publicznej wiadomości. Programem, dla którego ustalono już pierwsze terminy przyjmowania wniosków, a który zapewne najbardziej zainteresuje polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). W związku z rozpoczęciem aplikacji w ramach tego programu warto dowiedzieć się, jakie podmioty, na jakie działania i w jaki sposób będą mogły pozyskać środki z tego programu przeznaczonego dla firm i ich otoczenia.

c) wykorzystywania technologii informatycznych w przedsiębiorstwie,
4) wprowadzania przez przedsiębiorcę produktów na nowe rynki zagraniczne,
5) tworzenia sieci kooperacyjnych przedsiębiorstw,
6) łączenia się przedsiębiorstw,
7) pozyskiwania zewnętrznego finansowania na rozwój działalności gospodarczej.

Wydatki podlegające refundacji
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem w zakresie doradztwa są wydatki poniesione na wymienione usługi doradcze po dniu podpisania umowy o dofinansowanie do dnia określonego w umowie, jednak nie później niż do 30 czerwca 2008 r.
W przypadku doradztwa w zakresie jakości (pkt 2 lit. a–c) warunkiem uznania wydatków za kwalifikowane jest uzyskanie lub odnowienie przez przedsiębiorcę certyfikatu systemu zarządzania lub certyfikatu zgodności bądź wydanie deklaracji zgodności producenta.
W przypadku usług doradczych świadczonych w innych dziedzinach warunkiem uznania wydatków za kwalifikujące się do objęcia wsparciem jest uzyskanie, jako rezultatu projektu, dokumentu np. opracowania wdrożeniowego, analizy raportu.

Wsparcie nie może być udzielone z przeznaczeniem na pokrycie wydatków na zakup usług doradczych, które stanowią element stałej lub okresowej działalności przedsiębiorstwa lub są związane z bieżącymi wydatkami operacyjnymi przedsiębiorcy.
Procedurę wyboru wykonawcy usługi doradczej beneficjent może rozpocząć w dzień po złożeniu wniosku o dofinansowanie w RIF.
Jednak umowę z wykonawcą może on podpisać dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Wysokość wsparcia finansowego
Maksymalna wysokość wsparcia udzielonego w ramach działania może wynieść do 50% wydatków kwalifikowanych, przy czym maksymalne dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (jednego z czterech funduszy strukturalnych) wyniesie 35% kwalifikujących się wydatków, a z budżetu państwa – 15%.
W przypadku projektów doradztwa dla mikroprzedsiębiorstw wkład publiczny może wynosić do 100% wydatków kwalifikowanych (35% z EFRR i 65% z budżetu państwa, wsparcie to będzie podlegać zasadzie de minimis). W obu przypadkach kwota wsparcia danego projektu doradczego nie może być niższa niż 2500 zł i nie wyższa niż 250 tys. zł.
Na dotacje w ramach Działania 2.1 przewidziano 33,07 mln euro, w tym 23,17 mln euro pochodzące z EFRR oraz 9,90 mln euro z budżetu państwa.
Warto wspomnieć, że świadczone w ramach tego działania usługi doradcze umożliwią między innymi lepsze przygotowanie MSP do realizacji projektów inwestycyjnych, przewidzianych w ramach Działania 2.3 SPO – WKP (działanie to będzie opisane dalej). Ponadto usługi doradcze będą świadczone między innymi przez podmioty, które uzyskają wsparcie w ramach Priorytetu I SPO – WKP, jeśli otrzymają akredytację.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »