| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Po kilku miesiącach niepewności i opóźnień w rozpoczęciu zbierania wniosków i ogłoszeniu terminów poszczególnych rund aplikacyjnych podano terminy do publicznej wiadomości. Programem, dla którego ustalono już pierwsze terminy przyjmowania wniosków, a który zapewne najbardziej zainteresuje polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). W związku z rozpoczęciem aplikacji w ramach tego programu warto dowiedzieć się, jakie podmioty, na jakie działania i w jaki sposób będą mogły pozyskać środki z tego programu przeznaczonego dla firm i ich otoczenia.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Działanie 2.3: Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje
Celem Działania 2.3 jest zwiększenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski przez nowe inwestycje mające za zadanie unowocześnienie ich oferty produktowej i technologicznej. Środki finansowe przeznaczone na to działanie mają powiększyć nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach usługowych i produkcyjnych przeznaczone na modernizację ich przestarzałego majątku.

Instytucją wdrażającą Działanie 2.3 jest PARP we współpracy z RIF. O dofinansowanie projektu w ramach Działania 2.3 mogą się ubiegać MSP posiadające siedzibę na terenie Polski z wyłączeniem mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą krócej niż 3 lata, chyba że prowadzą działalność gospodarczą z wykorzystaniem zaawansowanych technologii o znaczącym potencjale rynkowym.

Cele, na jakie można pozyskać środki UE
W ramach Działania 2.3 wspierane będą inwestycje w środki trwałe związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa lub realizacją w istniejącym przedsiębiorstwie działań polegających na dokonywaniu zasadniczych zmian produktów lub procesu produkcyjnego, w szczególności przez jego racjonalizację, dywersyfikację lub modernizację, a także inwestycje w wartości niematerialne i prawne, związane z transferem technologii w drodze nabycia praw patentowych, licencji, know-how, w tym nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Wsparcie w zakresie inwestycji nie może być udzielone na działalność gospodarczą w zakresie określonym w opisie Działania 2.1.

Wydatki podlegające refundacji
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem są wydatki poniesione po dniu złożenia wniosku do dnia określonego w umowie o dofinansowanie, jednak nie później niż do 30 czerwca 2008 r., na:
1) zakup nowych środków trwałych,
2) zapłatę rat kapitałowych z tytułu leasingu nowych środków trwałych prowadzącego do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, z wyłączeniem leasingu zwrotnego,
3) zakup używanych środków trwałych,
4) zakup wartości niematerialnych i prawnych,
5) instalację i uruchomienie środków trwałych zakupionych z udziałem wsparcia, z wyłączeniem wydatków na szkolenia w zakresie ich obsługi,
6) zakup prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanej do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »