| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Po kilku miesiącach niepewności i opóźnień w rozpoczęciu zbierania wniosków i ogłoszeniu terminów poszczególnych rund aplikacyjnych podano terminy do publicznej wiadomości. Programem, dla którego ustalono już pierwsze terminy przyjmowania wniosków, a który zapewne najbardziej zainteresuje polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). W związku z rozpoczęciem aplikacji w ramach tego programu warto dowiedzieć się, jakie podmioty, na jakie działania i w jaki sposób będą mogły pozyskać środki z tego programu przeznaczonego dla firm i ich otoczenia.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Działanie 2.3: Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje
Celem Działania 2.3 jest zwiększenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski przez nowe inwestycje mające za zadanie unowocześnienie ich oferty produktowej i technologicznej. Środki finansowe przeznaczone na to działanie mają powiększyć nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach usługowych i produkcyjnych przeznaczone na modernizację ich przestarzałego majątku.

Instytucją wdrażającą Działanie 2.3 jest PARP we współpracy z RIF. O dofinansowanie projektu w ramach Działania 2.3 mogą się ubiegać MSP posiadające siedzibę na terenie Polski z wyłączeniem mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą krócej niż 3 lata, chyba że prowadzą działalność gospodarczą z wykorzystaniem zaawansowanych technologii o znaczącym potencjale rynkowym.

Cele, na jakie można pozyskać środki UE
W ramach Działania 2.3 wspierane będą inwestycje w środki trwałe związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa lub realizacją w istniejącym przedsiębiorstwie działań polegających na dokonywaniu zasadniczych zmian produktów lub procesu produkcyjnego, w szczególności przez jego racjonalizację, dywersyfikację lub modernizację, a także inwestycje w wartości niematerialne i prawne, związane z transferem technologii w drodze nabycia praw patentowych, licencji, know-how, w tym nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Wsparcie w zakresie inwestycji nie może być udzielone na działalność gospodarczą w zakresie określonym w opisie Działania 2.1.

Wydatki podlegające refundacji
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem są wydatki poniesione po dniu złożenia wniosku do dnia określonego w umowie o dofinansowanie, jednak nie później niż do 30 czerwca 2008 r., na:
1) zakup nowych środków trwałych,
2) zapłatę rat kapitałowych z tytułu leasingu nowych środków trwałych prowadzącego do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, z wyłączeniem leasingu zwrotnego,
3) zakup używanych środków trwałych,
4) zakup wartości niematerialnych i prawnych,
5) instalację i uruchomienie środków trwałych zakupionych z udziałem wsparcia, z wyłączeniem wydatków na szkolenia w zakresie ich obsługi,
6) zakup prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanej do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »