| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Po kilku miesiącach niepewności i opóźnień w rozpoczęciu zbierania wniosków i ogłoszeniu terminów poszczególnych rund aplikacyjnych podano terminy do publicznej wiadomości. Programem, dla którego ustalono już pierwsze terminy przyjmowania wniosków, a który zapewne najbardziej zainteresuje polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). W związku z rozpoczęciem aplikacji w ramach tego programu warto dowiedzieć się, jakie podmioty, na jakie działania i w jaki sposób będą mogły pozyskać środki z tego programu przeznaczonego dla firm i ich otoczenia.

7) zakup robót i materiałów budowlanych,
8) zakup prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej,
9) usługi prawnicze, ekspertyzy techniczne i finansowe.
Należy zaznaczyć, że musi istnieć bezpośredni związek między planowanym zakupem towarów lub usług a celami przedsięwzięcia objętego wsparciem.
W przypadku przedsiębiorcy, którego głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest świadczenie usług transportowych, wydatki na zakup lub leasing środków transportu nie są wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem.
W przypadku zakupu środków transportu przez firmę niewykonującą działalności w zakresie usług transportowych wydatki na nabycie lub leasing środków transportu mogą być kwalifikowane jedynie wówczas, gdy stanowią niezbędny element projektu i beneficjent zobowiązuje się wykorzystywać je jedynie do celu projektu oraz przedstawi wiarygodną metodę weryfikacji wykorzystania środka transportu.
Wsparcie w zakresie inwestycji sumuje się z inną pomocą państwa, niezależnie od jej form, w odniesieniu do tych samych wydatków związanych z daną inwestycją oraz z pomocą państwa na tworzenie nowych miejsc pracy, związaną z daną inwestycją i nie może przekroczyć określonych maksymalnych wielkości wsparcia.

Wsparcie w zakresie inwestycji zostanie przedsiębiorcy udzielone pod warunkiem, że zobowiąże się on do:
• utrzymania inwestycji w powiecie, w którym została zrealizowana, przez okres co najmniej 5 lat od dnia zakończenia inwestycji,
• zapewnienia finansowania inwestycji w części nieobjętej wsparciem ani inną pomocą państwa.

Wysokość wsparcia finansowego
Na dofinansowanie Działania 2.3 przewidziano 359,03 mln euro.
Budżet działania nie jest podzielony na poszczególne województwa. Wsparcie finansowe ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa udzielane w ramach działania będzie dostępne na terenie całej Polski. W działaniu będzie udzielana pomoc publiczna.

W Działaniu 2.3 wyznaczono minimalny i maksymalny próg wsparcia. Kwota wsparcia w zakresie inwestycji nie może być niższa niż 10 tys. zł i nie wyższa niż 1250 tys. zł (w ramach danego projektu).
Wsparcie w zakresie inwestycji przekraczające 125 tys. zł jest udzielane pod warunkiem, że beneficjent sfinansuje inwestycję kredytem lub środkami pieniężnymi pochodzącymi z funduszu inwestycyjnego, w kwocie stanowiącej co najmniej 25% kwoty wsparcia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »