| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Po kilku miesiącach niepewności i opóźnień w rozpoczęciu zbierania wniosków i ogłoszeniu terminów poszczególnych rund aplikacyjnych podano terminy do publicznej wiadomości. Programem, dla którego ustalono już pierwsze terminy przyjmowania wniosków, a który zapewne najbardziej zainteresuje polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). W związku z rozpoczęciem aplikacji w ramach tego programu warto dowiedzieć się, jakie podmioty, na jakie działania i w jaki sposób będą mogły pozyskać środki z tego programu przeznaczonego dla firm i ich otoczenia.

Natomiast jeśli wnioskodawca jest zobowiązany do sfinansowania inwestycji środkami pochodzącymi z kredytu (dotacja przekracza 125 tys. zł), wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami składany jest najpierw w jednym egzemplarzu w wybranym akredytowanym banku w celu uzyskania promesy kredytowej.

Wyznaczono następujące terminy składania wniosków o dofinansowanie w RIF:
• w roku 2004: do 2 grudnia,
• w roku 2005: do 25 lutego, do 20 maja, do 18 sierpnia, do 7 listopada, zawsze do godziny 15.00.

Wnioski otrzymane po upływie wyznaczonego terminu (decyduje data wpłynięcia wniosku do RIF) będą dołączone do następnej grupy wniosków, aż do wyczerpania się puli środków przeznaczonych na dane działanie. Wnioski otrzymane po upływie ostatniego terminu będą odrzucone.
Procedura weryfikacji i oceny wniosków także w tym przypadku składa się z trzech głównych etapów – kontroli formalnej, techniczno-ekonomicznej i merytorycznej. Dwa pierwsze kryteria są bardzo zbliżone do przewidzianych dla Działania 2.1 (opisane wcześniej).
Kryteria merytoryczne, według których spośród wszystkich złożonych projektów, które pozytywnie przeszły dwa pierwsze etapy oceny, zostaną wyłonione najlepsze przedstawia tabela 3.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie instytucji otoczenia biznesu oraz sieci instytucji otoczenia biznesu
Celem Poddziałania 1.1.2 jest poprawa dostępu przedsiębiorców do wysokiej jakości usług świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu. Korzyścią z realizacji działania jest zapewnienie profesjonalnej obsługi przedsiębiorstw przez podmioty nienastawione na zysk i świadczące firmom usługi informacyjne, doradcze, finansowe i szkoleniowe. Tego typu podmioty działające w Polsce są stosunkowo słabe, więc ich dofinansowanie wpłynie na zwiększenie siły ich oddziaływania na przedsiębiorców.

O dofinansowanie projektu mogą się ubiegać wyłącznie osoby prawne, których cele statutowe związane są z zadaniami realizowanymi przez PARP, posiadające siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i spełniające jednocześnie następujące warunki:
• nie działają dla zysku lub przeznaczają zysk na cele statutowe,
• zatrudniają pracowników posiadających kwalifikacje niezbędne do świadczenia usług na rzecz małych i średnich przedsiębiorców,
• posiadają niezbędny potencjał ekonomiczny i techniczny oraz doświadczenie w zakresie świadczenia usług na rzecz małych i średnich przedsiębiorców.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »