| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Czy od unijnej pomocy należy się podatek

Czy od unijnej pomocy należy się podatek

Podmioty realizujące projekty w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL często nie wiedzą, czy otrzymana przez nie dotacja stanowi podstawę opodatkowania VAT i czy podatek jest tzw. kosztem kwalifikowanym, który powinien podlegać refundacji.


Europejskie wymogi

Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej projekty w ramach EQUAL realizowane są przez tzw. Partnerstwa na Rzecz Rozwoju, a nie przez pojedyncze podmioty. Partnerzy wybierają spośród siebie administratora, który podpisuje umowę o dofinansowanie projektu. To na jego konto wpływają pieniądze. Administrator przekazuje je partnerom w formie zaliczek lub jako refundację poniesionych kosztów. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uważa, że rozliczenie finansowe operacji gospodarczych mających miejsce między administratorem projektu a partnerami nie są odpłatną dostawą towarów lub usług, a więc nie podlegają VAT. Zdaniem Małgorzaty Lublińskiej, naczelnika wydziału EQUAL w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, różne interpretacje urzędów skarbowych są wynikiem braku jednolitego stanowiska resortu finansów.

Odpowiedź na interpelację

W odpowiedzi na interpelację Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapewniło, że zwracało się już wielokrotnie do Ministerstwa Finansów o zajęcie wiążącego stanowiska w sprawie. Ponieważ wystąpienia te nie przyniosły spodziewanego skutku, resort zaproponował pani poseł współpracę w zainteresowaniu Ministerstwa Finansów znaczeniem interpretacji, o jaką wnioskowała Instytucja Zarządzająca EQUAL.
– To nie do pomyślenia, że rząd stara się eliminować bariery w dostępie do środków unijnych, tymczasem uzgodnienie spójnej interpretacji rodzi tyle problemów. Zwróciłam się do ministra finansów w tej sprawie podczas debaty sejmowej. Jeżeli nie uzyskam odpowiedzi na piśmie, wystąpię z interpelacją – mówi poseł Grażyna Ciemniak.
Na początku tygodnia do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dotarło kolejne pismo z Ministerstwa Finansów, które według Małgorzaty Lublińskiej niewiele zmienia.
– Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu twierdzi, że nie jest możliwe wydanie jednolitej interpretacji. Problem nie został rozwiązany – mówi naczelnik wydziału EQUAL w MRR.

POSTULUJEMY
Wydanie przez Ministerstwo Finansów jednoznacznej interpretacji przepisów o VAT, która pozwoli podmiotom realizującym projekty w ramach EQUAL właściwe kwalifikowanie VAT.
marcin.musial@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »