| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Opodatkowanie na Słowacji zależne od rezydencji

Opodatkowanie na Słowacji zależne od rezydencji

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym na Słowacji podlegają wszystkie dochody słowackich rezydentów. Rezydenci innych krajów podlegają opodatkowaniu na Słowacji tylko od dochodów osiągniętych w tym kraju. Osoby prawne z siedzibą lub miejscem zarządzania na Słowacji uważane są za rezydentów Słowacji. Zgodnie z przepisami słowackimi opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zagraniczni przedsiębiorcy działający na Słowacji za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać przy zastosowaniu metody liniowej lub degresywnej. Wyboru metody dokonuje się dla poszczególnych aktywów. Ważne jest, że raz wybranej metody nie można zmieniać.

Płatności na rzecz rezydentów
Dywidenda wypłacana przez słowacką spółkę z zysku wypracowanego po 2004 roku nie podlega podatkowi u źródła.
– Zgodnie z polsko-słowacką umową należności licencyjne wypłacane przez podmiot słowacki na rzecz polskiego rezydenta podlegają opodatkowaniu na Słowacji 5-proc. podatkiem u źródła. Od odsetek uzyskiwanych od słowackiego podmiotu na Słowacji potrącony zostanie 10-proc. podatek – przypomina Sylwia Migdał.
Pobrany na Słowacji podatek u źródła od wypłacanych należności licencyjnych lub odsetek podlega w Polsce potrąceniu od podatku osoby otrzymującej należności. Należy zwrócić uwagę, że podatek płacony na Słowacji obejmuje nie tylko kwoty faktycznie zapłacone, lecz również każdą kwotę, która byłaby zapłacona jako podatek, lecz została objęta jakąkolwiek ulgą poprzez odliczenie od dochodu podlegającego opodatkowaniu, zwolnienie albo obniżkę podatku lub w inny sposób, zgodnie z ustawodawstwem o podatku dochodowym obowiązującym na Słowacji.
Potrącenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka jest należna w Polsce od pochodzącego ze Słowacji dochodu.
Od 1 maja 2006 r. na Słowacji obowiązują postanowienia dyrektywy 2003/49/WE w sprawie wspólnego opodatkowania odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich. W przypadku dokonywanych przez podmiot słowacki płatności należności licencyjnych lub odsetek na rzecz określonych podmiotów powiązanych, na Słowacji nie zostanie pobrany podatek u źródła. Jak twierdzi Sylwia Migdał, zwolnienie to znajdzie zastosowanie, jeśli beneficjentem należności jest spółka unijna, która posiada w wypłacającym bezpośredni udział co najmniej 25 proc., lub gdy spółka słowacka posiada w beneficjencie należności co najmniej 25-proc. bezpośredni udział, lub gdy trzecia spółka unijna posiada w obu stronach transakcji bezpośredni udział w wysokości co najmniej 25 proc.
WAŻNE
Straty podatkowe mogą być rozliczane na Słowacji w ciągu pięciu następujących po sobie lat podatkowych. Nie ma ograniczeń co do wysokości rozliczonej straty w ciągu jednego roku. Na Słowacji nie występuje koncepcja podatkowej grupy kapitałowej (nie ma możliwości rozliczania strat spółek zależnych).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »