| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Opodatkowanie na Słowacji zależne od rezydencji

Opodatkowanie na Słowacji zależne od rezydencji

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym na Słowacji podlegają wszystkie dochody słowackich rezydentów. Rezydenci innych krajów podlegają opodatkowaniu na Słowacji tylko od dochodów osiągniętych w tym kraju. Osoby prawne z siedzibą lub miejscem zarządzania na Słowacji uważane są za rezydentów Słowacji. Zgodnie z przepisami słowackimi opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zagraniczni przedsiębiorcy działający na Słowacji za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).


WAŻNE
Opodatkowany na Słowacji zysk zakładu jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Dlatego straty zakładu słowackiego nie mogą zostać rozliczone z dochodem osiągniętym z tytułu działalności prowadzonej na terytorium Polski. Strata podlega rozliczeniu z dochodem opodatkowanym na Słowacji zgodnie z tamtejszymi regulacjami.

PRZYKŁAD
Spółka niemiecka Beta GmbH ma 30 proc. udziałów w polskiej spółce Alfa oraz 60 proc. udziałów w spółce słowackiej Gama. Gama wypłaca odsetki na rzecz Beta oraz należności licencyjne dla Alfy. W obu przypadkach nie zostanie pobrany na Słowacji podatek u źródła. W przypadku odsetek beneficjentem jest unijna spółka–matka posiadająca bezpośrednio co najmniej 25 proc. udziałów w podmiocie słowackim. Należności licencyjne płacone są do unijnej spółki–siostry, która ma tego samego udziałowca i posiada w obu stronach transakcji co najmniej 25-proc. bezpośredni udział w kapitale.

NALEŻNOŚCI LICENCYJNE WEDŁUG DYREKTYWY 2003/49/WE
Wszelkiego rodzaju płatności uzyskane jako wynagrodzenie za wykorzystywanie lub prawo do wykorzystywania wszelkich praw autorskich w zakresie prac literackich, artystycznych lub naukowych, łącznie z filmami dla kin oraz oprogramowaniem, każdym patentem, znakiem towarowym, projektem lub modelem, planem, tajemnicą technologii lub procesem produkcyjnym, lub informacje dotyczące doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej;
Za należności licencyjne uznawane są też płatności za używanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »