REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie na Słowacji zależne od rezydencji

REKLAMA

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym na Słowacji podlegają wszystkie dochody słowackich rezydentów. Rezydenci innych krajów podlegają opodatkowaniu na Słowacji tylko od dochodów osiągniętych w tym kraju. Osoby prawne z siedzibą lub miejscem zarządzania na Słowacji uważane są za rezydentów Słowacji. Zgodnie z przepisami słowackimi opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zagraniczni przedsiębiorcy działający na Słowacji za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

Jak wyjaśnia Sylwia Migdał, doradca podatkowy Ernst & Young, zgodnie z polsko-słowacką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania działalność polskiego przedsiębiorcy może podlegać opodatkowaniu na Słowacji, jeśli ma on tam miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat lub miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Prace budowlane, montażowe lub instalacyjne stanowią zakład, gdy trwają dłużej niż dwanaście miesięcy od dnia rozpoczęcia faktycznej pracy.
Zasady opodatkowania działalności prowadzonej za pośrednictwem zakładu są co do zasady takie same jak zasady opodatkowania spółki słowackiej. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych na Słowacji wynosi 19 proc.

Dochód do opodatkowania
Podstawę opodatkowania ustala się na podstawie wyniku finansowego, po dokonaniu stosownych korekt. Do przychodów podatkowych nie zalicza się dywidend. Z kosztów dla celów podatkowych należy wyłączyć podatki zapłacone na rzecz innych podatników, kary i grzywny z wyjątkiem zapłaconych kar umownych, spisane należności (chyba że spełnione zostały określone warunki).
– Zasadniczo do kosztów podatkowych nie zalicza się utworzonych rezerw. Istnieją jednak pewne wyjątki dotyczące m.in. rezerw na niewykorzystane urlopy, rezerwy związanej ze sporządzaniem sprawozdania finansowego i deklaracji podatkowych, rezerw na należności od podmiotów będących w postępowaniu upadłościowym. Szczególne regulacje podatkowe odnoszą się do rezerw tworzonych przez banki i ubezpieczycieli – podkreśla Sylwia Migdał. Jednocześnie dodaje, że od 2004 roku nie obowiązują na Słowacji ograniczenia dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych odsetek wypłacanych na rzecz podmiotów powiązanych (pod warunkiem że są one w rynkowej wysokości).
W przypadku sprzedaży towarów wartość ich rozchodu należy wycenić według metody średniej ważonej kosztów danego składnika aktywów (AVCO) lub przyjmując, że rozchód składnika aktywów wycenia się kolejno po kosztach tych składników aktywów, które jednostka nabyła najwcześniej (FIFO). Nie można zaliczyć do kosztów podatkowych ubytków i szkód w wysokości przekraczającej otrzymane odszkodowanie, chyba że szkoda powstała w wyniku klęski naturalnej albo została spowodowana przez zidentyfikowaną lub niezidentyfikowaną osobę i ten fakt jest potwierdzony przez policję.
Słowackie regulacje dotyczące podatku dochodowego dzielą środki trwałe na cztery kategorie, z których każda podlega innemu okresowi amortyzacji (od 4 do 20 lat). Wartości niematerialne i prawne są amortyzowane zgodnie z zasadami rachunkowości przez okres nieprzekraczający pięciu lat.
Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać przy zastosowaniu metody liniowej lub degresywnej. Wyboru metody dokonuje się dla poszczególnych aktywów. Ważne jest, że raz wybranej metody nie można zmieniać.

Płatności na rzecz rezydentów
Dywidenda wypłacana przez słowacką spółkę z zysku wypracowanego po 2004 roku nie podlega podatkowi u źródła.
– Zgodnie z polsko-słowacką umową należności licencyjne wypłacane przez podmiot słowacki na rzecz polskiego rezydenta podlegają opodatkowaniu na Słowacji 5-proc. podatkiem u źródła. Od odsetek uzyskiwanych od słowackiego podmiotu na Słowacji potrącony zostanie 10-proc. podatek – przypomina Sylwia Migdał.
Pobrany na Słowacji podatek u źródła od wypłacanych należności licencyjnych lub odsetek podlega w Polsce potrąceniu od podatku osoby otrzymującej należności. Należy zwrócić uwagę, że podatek płacony na Słowacji obejmuje nie tylko kwoty faktycznie zapłacone, lecz również każdą kwotę, która byłaby zapłacona jako podatek, lecz została objęta jakąkolwiek ulgą poprzez odliczenie od dochodu podlegającego opodatkowaniu, zwolnienie albo obniżkę podatku lub w inny sposób, zgodnie z ustawodawstwem o podatku dochodowym obowiązującym na Słowacji.
Potrącenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka jest należna w Polsce od pochodzącego ze Słowacji dochodu.
Od 1 maja 2006 r. na Słowacji obowiązują postanowienia dyrektywy 2003/49/WE w sprawie wspólnego opodatkowania odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich. W przypadku dokonywanych przez podmiot słowacki płatności należności licencyjnych lub odsetek na rzecz określonych podmiotów powiązanych, na Słowacji nie zostanie pobrany podatek u źródła. Jak twierdzi Sylwia Migdał, zwolnienie to znajdzie zastosowanie, jeśli beneficjentem należności jest spółka unijna, która posiada w wypłacającym bezpośredni udział co najmniej 25 proc., lub gdy spółka słowacka posiada w beneficjencie należności co najmniej 25-proc. bezpośredni udział, lub gdy trzecia spółka unijna posiada w obu stronach transakcji bezpośredni udział w wysokości co najmniej 25 proc.
WAŻNE
Straty podatkowe mogą być rozliczane na Słowacji w ciągu pięciu następujących po sobie lat podatkowych. Nie ma ograniczeń co do wysokości rozliczonej straty w ciągu jednego roku. Na Słowacji nie występuje koncepcja podatkowej grupy kapitałowej (nie ma możliwości rozliczania strat spółek zależnych).

WAŻNE
Opodatkowany na Słowacji zysk zakładu jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Dlatego straty zakładu słowackiego nie mogą zostać rozliczone z dochodem osiągniętym z tytułu działalności prowadzonej na terytorium Polski. Strata podlega rozliczeniu z dochodem opodatkowanym na Słowacji zgodnie z tamtejszymi regulacjami.

PRZYKŁAD
Spółka niemiecka Beta GmbH ma 30 proc. udziałów w polskiej spółce Alfa oraz 60 proc. udziałów w spółce słowackiej Gama. Gama wypłaca odsetki na rzecz Beta oraz należności licencyjne dla Alfy. W obu przypadkach nie zostanie pobrany na Słowacji podatek u źródła. W przypadku odsetek beneficjentem jest unijna spółka–matka posiadająca bezpośrednio co najmniej 25 proc. udziałów w podmiocie słowackim. Należności licencyjne płacone są do unijnej spółki–siostry, która ma tego samego udziałowca i posiada w obu stronach transakcji co najmniej 25-proc. bezpośredni udział w kapitale.

NALEŻNOŚCI LICENCYJNE WEDŁUG DYREKTYWY 2003/49/WE
Wszelkiego rodzaju płatności uzyskane jako wynagrodzenie za wykorzystywanie lub prawo do wykorzystywania wszelkich praw autorskich w zakresie prac literackich, artystycznych lub naukowych, łącznie z filmami dla kin oraz oprogramowaniem, każdym patentem, znakiem towarowym, projektem lub modelem, planem, tajemnicą technologii lub procesem produkcyjnym, lub informacje dotyczące doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej;
Za należności licencyjne uznawane są też płatności za używanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA