| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

Opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Holandii za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

– Tak jak w większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, również w rozumieniu konwencji nie stanowią zakładu placówki służące jedynie składowaniu, wystawianiu lub dostarczaniu dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa lub prowadzeniu działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym (np. promocyjnym) – dodaje ekspert Ernst & Young.

Wysokość podatku

Dochody osiągane przez holenderskich podatników CIT oraz zakłady przedsiębiorców zagranicznych podlegają opodatkowaniu 29,6-proc. stawką CIT. Jeżeli dochód nie przekroczył 22 689 euro, wówczas stawka podatku wynosi 25,5 proc. Planowane jest, że podstawowa stawka CIT zostanie obniżona do 27,4 proc. w 2007 roku i 26,9 proc. w 2008 roku.
Podstawę opodatkowania CIT w Holandii stanowi kwota przychodów pomniejszona o koszty ich uzyskania. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się zasadniczo wszelkie wydatki poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak niektóre wydatki podlegają wyłączeniu, np. kary, grzywny.
Jak wskazuje Kamila Szydłowska z Ernst & Young, na mocy przepisów dotyczących niedostatecznej kapitalizacji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu odsetki od pożyczek udzielanych spółkom holenderskim przez spółki z grupy (określanej zgodnie z przepisami rachunkowymi), naliczone od części, w jakiej kwota zadłużenia z tytułu pożyczki przekracza trzykrotność wartości kapitałów spółki. Jeżeli kwota zadłużenia przekraczająca dozwolony limit jest niższa niż 500 tys. euro, odsetki są w pełni odliczalne.
– Spółka ma również możliwość wyboru tzw. grupowej proporcji dla skalkulowania odsetek niepodlegających odliczeniu dla celów podatkowych. Jeżeli stosunek zadłużenia spółki do jej kapitału nie przekracza stosunku zadłużenia grupy do sumy jej kapitałów, wówczas odsetki naliczane od zadłużenia wobec podmiotów powiązanych podlegają odliczeniu w pełnej wysokości – wyjaśnia Kamila Szydłowska. Dodaje także, że w niektórych przypadkach same pożyczki mogą zostać przekwalifikowane na wkłady na pokrycie kapitału. W konsekwencji odsetki od takich pożyczek będą traktowane jako dystrybucja zysku.

Udział w spółkach zależnych

System holenderski przewiduje tzw. zwolnienie z uwagi na udział obejmujący wszelkie przychody wygenerowane w związku z posiadaniem udziałów (a więc np. dywidendy w pieniądzu i w naturze, dystrybucję tzw. ukrytych rezerw, zyski kapitałowe realizowane na sprzedaży udziałów). Warunkiem zastosowania zwolnienia jest posiadanie przez holenderską spółkę ponad 5-proc. udziałów w faktycznie wpłaconym kapitale spółki zależnej. Inwestycja w spółkę zależną nie może mieć jednak charakteru inwestycji krótkoterminowej. Zwolnieniu ze względu na udział nie podlegają dystrybucje z tzw. holenderskich kwalifikowanych spółek inwestycyjnych (które podlegają CIT według stawki 0 proc.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »