| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

Opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Holandii za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

Jak podkreśla Kamila Szydłowska, w przypadku przychodów otrzymywanych w związku z posiadaniem udziałów zagranicznych spółek zależnych zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli spełnione są dodatkowe dwa warunki: spółka zależna podlega opodatkowaniu CIT w państwie siedziby (stawka podatku nie jest istotna) oraz spółka holenderska nie traktuje udziałów w spółce zależnej jako inwestycji portfelowej. Co do zasady, ostatni warunek uważa się za spełniony, jeżeli spółka holenderska wykonuje czynności związane z podejmowaniem decyzji, zarządzaniem czy też finansowaniem spółek z grupy.

Opodatkowanie u źródła

Dywidendy wypłacane przez spółki holenderskie podlegają opodatkowaniu 25-proc. podatkiem u źródła. Na mocy konwencji podstawowa stawka podatku na dywidendy wypłacane do Polski została zredukowana do: 5 proc., gdy osobą uprawnioną jest spółka (inna niż osobowa), której bezpośredni udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 10 proc., lub 15 proc. w pozostałych przypadkach.
Ponadto istnieje możliwość, że dywidenda wypłacana do polskiej spółki dominującej będzie całkowicie zwolniona z opodatkowania. Warunkiem zwolnienia jest posiadanie przez polską spółkę co najmniej 20 proc. udziałów (akcji) w spółce wypłacającej dywidendę nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy. Prawo holenderskie przewiduje również uregulowania mające na celu zapobieżenie nadużywania tego zwolnienia.
Odsetki wypłacane polskiej spółce przez holenderskiego kontrahenta będą zwolnione z podatku u źródła na mocy przepisów lokalnych. Warto zaznaczyć, że w sytuacji odwrotnej, a więc gdy polski przedsiębiorca korzysta z finansowania zapewnionego przez podmiot holenderski, należy pobrać 5-proc. podatek u źródła. Również należności licencyjne wypłacane polskiemu przedsiębiorcy nie podlegają opodatkowaniu u źródła.

PRZYKŁAD
Sery SA działa w Holandii za pośrednictwem zakładu i osiągnęła w 2006 r. dochód podatkowy w wysokości 100 000 euro. Zobowiązanie Sery SA z tytułu lokalnego CIT za 2006 rok wyniesie 29 600 euro (29,6 proc. x 100 000). Zarówno przychody jak i koszty związane z działalnością holenderskiego zakładu spółki będą na bieżąco ujmowane w składanych w Polsce deklaracjach podatkowych. Jednak Sery SA będzie miała prawo do obniżenia polskiego podatku o kwotę podatku zapłaconego w Holandii. Odliczenie nie będzie mogło przekroczyć kwoty podatku, który jest obliczony według polskich reguł (przed dokonaniem odliczenia) w stosunku do dochodu opodatkowanego w Holandii. Zakładając, że dochód osiągnięty z działalności gospodarczej w Holandii wyliczony zgodnie z polskimi regułami wyniesie 100 000 euro, Sery SA będzie mogła odliczyć maksymalnie 19 000 (19 proc. x 100 000) euro.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »