REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

REKLAMA

Opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Holandii za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).
Holenderska ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wyróżnia podatników będących rezydentami Holandii oraz podatników będących nierezydentami. Rozróżnienie to wpływa na zakres obowiązków podatkowych nakładanych na podatników. Rezydenci holenderscy są opodatkowani lokalnym podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (z pewnymi wyjątkami), z kolei nierezydenci (w szczególności oddziały zagranicznych spółek) podlegają opodatkowaniu wyłącznie od szczególnych rodzajów dochodów osiąganych w Holandii, takich jak dochody z nieruchomości czy też z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium tego kraju.
Jak podkreśla Kamila Szydłowska, doradca podatkowy Ernst & Young, za rezydenta holenderskiego uważa się spółki założone zgodnie z prawem lokalnym (w tym również spółki europejskie – societas europea), nawet jeżeli ich zarząd lub siedziba znajdują się za granicą. Dodatkowo, spółki mogą zostać uznane za rezydentów Holandii w sytuacji, gdy wprawdzie zostały założone w innych jurysdykcjach, lecz są efektywnie zarządzane i kontrolowane z Holandii.

Podatek od przedsiębiorcy

W świetle konwencji podpisanej między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. (Dz.U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120; dalej konwencja) opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Holandii za pośrednictwem stałej placówki (zakładu). W rozumieniu konwencji przez pojęcie zakład należy rozumieć stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa, w szczególności miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Innym rodzajem zakładu będzie plac budowy, prace budowlane lub instalacyjne, ale tylko wtedy, jeżeli będą one trwały dłużej niż 12 miesięcy.
WAŻNE
Straty podatkowe mogą pomniejszać dochody uzyskiwane przez podatników holenderskich w trzech poprzednich latach oraz w każdym kolejnym roku, bez limitu w czasie. W sytuacji, gdy ulegną zmianie udziałowcy posiadający 30 proc. kapitału, wówczas, co do zasady, straty spółki holenderskiej nie mogą obniżyć przyszłych zysków
– Tak jak w większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, również w rozumieniu konwencji nie stanowią zakładu placówki służące jedynie składowaniu, wystawianiu lub dostarczaniu dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa lub prowadzeniu działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym (np. promocyjnym) – dodaje ekspert Ernst & Young.

Wysokość podatku

Dochody osiągane przez holenderskich podatników CIT oraz zakłady przedsiębiorców zagranicznych podlegają opodatkowaniu 29,6-proc. stawką CIT. Jeżeli dochód nie przekroczył 22 689 euro, wówczas stawka podatku wynosi 25,5 proc. Planowane jest, że podstawowa stawka CIT zostanie obniżona do 27,4 proc. w 2007 roku i 26,9 proc. w 2008 roku.
Podstawę opodatkowania CIT w Holandii stanowi kwota przychodów pomniejszona o koszty ich uzyskania. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się zasadniczo wszelkie wydatki poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak niektóre wydatki podlegają wyłączeniu, np. kary, grzywny.
Jak wskazuje Kamila Szydłowska z Ernst & Young, na mocy przepisów dotyczących niedostatecznej kapitalizacji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu odsetki od pożyczek udzielanych spółkom holenderskim przez spółki z grupy (określanej zgodnie z przepisami rachunkowymi), naliczone od części, w jakiej kwota zadłużenia z tytułu pożyczki przekracza trzykrotność wartości kapitałów spółki. Jeżeli kwota zadłużenia przekraczająca dozwolony limit jest niższa niż 500 tys. euro, odsetki są w pełni odliczalne.
– Spółka ma również możliwość wyboru tzw. grupowej proporcji dla skalkulowania odsetek niepodlegających odliczeniu dla celów podatkowych. Jeżeli stosunek zadłużenia spółki do jej kapitału nie przekracza stosunku zadłużenia grupy do sumy jej kapitałów, wówczas odsetki naliczane od zadłużenia wobec podmiotów powiązanych podlegają odliczeniu w pełnej wysokości – wyjaśnia Kamila Szydłowska. Dodaje także, że w niektórych przypadkach same pożyczki mogą zostać przekwalifikowane na wkłady na pokrycie kapitału. W konsekwencji odsetki od takich pożyczek będą traktowane jako dystrybucja zysku.

Udział w spółkach zależnych

System holenderski przewiduje tzw. zwolnienie z uwagi na udział obejmujący wszelkie przychody wygenerowane w związku z posiadaniem udziałów (a więc np. dywidendy w pieniądzu i w naturze, dystrybucję tzw. ukrytych rezerw, zyski kapitałowe realizowane na sprzedaży udziałów). Warunkiem zastosowania zwolnienia jest posiadanie przez holenderską spółkę ponad 5-proc. udziałów w faktycznie wpłaconym kapitale spółki zależnej. Inwestycja w spółkę zależną nie może mieć jednak charakteru inwestycji krótkoterminowej. Zwolnieniu ze względu na udział nie podlegają dystrybucje z tzw. holenderskich kwalifikowanych spółek inwestycyjnych (które podlegają CIT według stawki 0 proc.).
Jak podkreśla Kamila Szydłowska, w przypadku przychodów otrzymywanych w związku z posiadaniem udziałów zagranicznych spółek zależnych zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli spełnione są dodatkowe dwa warunki: spółka zależna podlega opodatkowaniu CIT w państwie siedziby (stawka podatku nie jest istotna) oraz spółka holenderska nie traktuje udziałów w spółce zależnej jako inwestycji portfelowej. Co do zasady, ostatni warunek uważa się za spełniony, jeżeli spółka holenderska wykonuje czynności związane z podejmowaniem decyzji, zarządzaniem czy też finansowaniem spółek z grupy.

Opodatkowanie u źródła

Dywidendy wypłacane przez spółki holenderskie podlegają opodatkowaniu 25-proc. podatkiem u źródła. Na mocy konwencji podstawowa stawka podatku na dywidendy wypłacane do Polski została zredukowana do: 5 proc., gdy osobą uprawnioną jest spółka (inna niż osobowa), której bezpośredni udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 10 proc., lub 15 proc. w pozostałych przypadkach.
Ponadto istnieje możliwość, że dywidenda wypłacana do polskiej spółki dominującej będzie całkowicie zwolniona z opodatkowania. Warunkiem zwolnienia jest posiadanie przez polską spółkę co najmniej 20 proc. udziałów (akcji) w spółce wypłacającej dywidendę nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy. Prawo holenderskie przewiduje również uregulowania mające na celu zapobieżenie nadużywania tego zwolnienia.
Odsetki wypłacane polskiej spółce przez holenderskiego kontrahenta będą zwolnione z podatku u źródła na mocy przepisów lokalnych. Warto zaznaczyć, że w sytuacji odwrotnej, a więc gdy polski przedsiębiorca korzysta z finansowania zapewnionego przez podmiot holenderski, należy pobrać 5-proc. podatek u źródła. Również należności licencyjne wypłacane polskiemu przedsiębiorcy nie podlegają opodatkowaniu u źródła.

PRZYKŁAD
Sery SA działa w Holandii za pośrednictwem zakładu i osiągnęła w 2006 r. dochód podatkowy w wysokości 100 000 euro. Zobowiązanie Sery SA z tytułu lokalnego CIT za 2006 rok wyniesie 29 600 euro (29,6 proc. x 100 000). Zarówno przychody jak i koszty związane z działalnością holenderskiego zakładu spółki będą na bieżąco ujmowane w składanych w Polsce deklaracjach podatkowych. Jednak Sery SA będzie miała prawo do obniżenia polskiego podatku o kwotę podatku zapłaconego w Holandii. Odliczenie nie będzie mogło przekroczyć kwoty podatku, który jest obliczony według polskich reguł (przed dokonaniem odliczenia) w stosunku do dochodu opodatkowanego w Holandii. Zakładając, że dochód osiągnięty z działalności gospodarczej w Holandii wyliczony zgodnie z polskimi regułami wyniesie 100 000 euro, Sery SA będzie mogła odliczyć maksymalnie 19 000 (19 proc. x 100 000) euro.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA