| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Unijne zmiany w VAT - skutki dla polskich podatników

Unijne zmiany w VAT - skutki dla polskich podatników

1 lipca 2006 r. uległy zmianie przepisy o VAT. Po raz pierwszy Rada Unii Europejskiej wydała rozporządzenie w sprawie podatku od wartości dodanej (VAT).

Należy dodać, że w przypadku wykazania transakcji z podatkiem od wartości dodanej, polski podatnik może otrzymać zwrot podatku na podstawie VIII Dyrektywy VAT.

PRZYKŁAD
Spółka „ABC” kupiła partię towarów handlowych w Belgii. Polska spółka zarejestrowana dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych otrzymała od belgijskiego kontrahenta fakturę z wykazaną kwotą podatku od wartości dodanej. Mimo że polska spółka zapłaciła VAT belgijski, jest zobowiązana do pełnej kwoty należności doliczyć właściwą stawkę polskiego VAT-u oraz wystawić fakturę wewnętrzną. Polskie regulacje o VAT nie stoją w sprzeczności z przepisami unijnymi.

Przekroczenie progu sprzedaży wysyłkowej

W świetle przepisów art. 22 rozporządzenia określono, jak należy ustalać miejsce dostawy w przypadku sprzedaży wysyłkowej. W sytuacji, gdy został przekroczony próg ustalony przez państwo członkowskie, do którego są wysyłane towary, miejsce opodatkowania właściwe dla terytorium państwa przeznaczenia dla wysyłanych towarów obowiązuje od dostawy, przy której przekroczono tę kwotę.
W związku z kolizją polskich przepisów o VAT z postanowieniami rozporządzenia unijnego dokonano z dniem 10 sierpnia br. nowelizacji art. 23 ust. 4 ustawy o VAT. Nowe regulacje są potwierdzeniem przepisów wewnątrzwspólnotowych. Pomimo, że polskie przepisy obowiązują dopiero od 10 sierpnia, to obowiązkiem polskich podatników VAT jest bezpośrednie stosowanie się do postanowień Rady WE.

Sprzedaż opcji

Od 1 lipca br. sprzedaż opcji, jeżeli jest objęta zakresem art. 13 część B lit. d pkt 5 VI Dyrektywy VAT, jest uważana za świadczenie usług. Regulacja ta odnosi się do transakcji dotyczących akcji, udziałów w spółkach lub stowarzyszeniach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem dokumentów ustanawiających własność towarów, praw lub papierów wartościowych (tj. akcji lub udziałów odpowiadających akcjom, dających ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadanie nieruchomości lub jej części). Takie świadczenie usług różni się od transakcji podstawowych, do których się odnosi. W związku z tym, podstawę opodatkowania należy odrębnie ustalać dla sprzedaży opcji i odrębnie dla transakcji dotyczących akcji.

Eksport towarów

Nowelizacja polskiej ustawy o VAT wprowadziła także zmiany do definicji pośredniego eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b. Przez eksport towarów należy rozumieć potwierdzony – przez urząd celny określony w przepisach prawa celnego – wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności właściwych dla dostawy towarów, jeżeli wywóz jest dokonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych środków transportu, uwzględniając również środki transportu wymienione w art. 16 rozporządzenia. Przepis ten odnosi się do środków transportu wykorzystywanych do celów pozazawodowych przez podmioty niebędące osobami fizycznymi, takie jak instytucje prawa publicznego oraz stowarzyszenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »