| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Straty mogą sięgać 100 miliardów euro

Straty mogą sięgać 100 miliardów euro

Policja i urzędnicy podatkowi tropią tzw. oszustwa karuzelowe, mające na celu unikanie płacenia VAT. W Unii Europejskiej straty budżetowe z tego powodu mogą sięgać 100 mld euro.


Śledztwo skoncentrowało się na stale rosnącej skali przewozów towarów przez granicę niemiecko-szwajcarską. Z powodu niewielkiej liczby porozumień dotyczących wymiany informacji podatkowej, które podpisała Szwajcaria, władzom podatkowym z Unii Europejskiej trudniej jest śledzić dostawy towaru z tego kraju. Oszustwo karuzelowe obejmuje małe, wartościowe towary, takie jak telefony komórkowe czy procesory. Ze względu na małe rozmiary są łatwe do przewozu. Jednocześnie są to towary wartościowe. Eksperci szacują, że oszustwo podatkowe obniża o 2 proc. wpływy budżetu niemieckiego z tytułu VAT.

Popularna Szwajcaria

Ujawnione oszustwa karuzelowe, dokonywane przez zorganizowane grupy, wskazują, że Szwajcaria jest krajem coraz częściej wykorzystywanym jako punkt rozpoczęcia się łańcucha dostaw wykorzystywanych w tym oszustwie. Do tej pory inspektorzy podatkowi koncentrowali swoje działania na śledzeniu przepływu pieniędzy z tego kraju. Teraz konieczne jest także podjęcie działań zmierzających do zwiększenia kontroli przepływu towarów.

Według przedstawicieli władz podatkowych Unii Europejskiej, działania dotyczące zwalczania nadużyć podatkowych utrudnia brak porozumienia między Szwajcarią a Unią Europejską w sprawie zwalczania oszustw podatkowych i sprawnej wymiany informacji, która by walkę z nadużyciami ułatwiała.

Szwajcarskie władze przyznają, że część towarów wykorzystywanych w oszustwie karuzelowym pochodzi z tego kraju. Jednak także inne kraje spoza Unii Europejskiej są źródłem takich dostaw.

Mimo braku umowy o wymianie informacji podatkowej, w porozumieniach podpisanych przez Szwajcarię z krajami członkowskimi i samą Unią znajdują się klauzule w części tę lukę zapełniające. Jednocześnie przyznaje się, że niemożliwe jest wskazanie, czy i kiedy zostanie zawarte porozumienie, które kompleksowo regulowałoby zagadnienia dotyczące wymiany informacji podatkowej pomiędzy Szwajcarią a Unią Europejską.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »