REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca działający w Anglii

REKLAMA

Rezydenci Wielkiej Brytanii będący osobami prawnymi podlegają opodatkowaniu brytyjskim podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Natomiast rezydenci innych państw, np. Polski, podlegają opodatkowaniu w Anglii, jeżeli prowadzą tam działalność za pośrednictwem tzw. zakładu.
Za rezydenta Wielkiej Brytanii co do zasady uważana jest spółka założona w Anglii oraz – niezależnie od kraju inkorporacji – spółka, której centrum zarządzania zlokalizowane jest na Wyspach i która jest kontrolowana z tego kraju. Zdaniem Sylwii Migdał, doradcy podatkowego Ernst & Young, niezależnie od opisanej zasady rezydentem nie jest spółka, która na podstawie reguł rozstrzygających zawartych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania została uznana za rezydenta innego państwa.

Dochody polskiej spółki

Rezydenci innych państw podlegają opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii, jeżeli prowadzą działalność gospodarczą w Anglii za pośrednictwem tzw. zakładu w rozumieniu umowy zawartej między rządem PRL a rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisanej w Londynie 16 grudnia 1976 r. (Dz.U. z 1978 r. nr 7, poz. 20; dalej umowa).

– W świetle umowy zakładem polskiego przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii jest stała placówka, poprzez którą przedsiębiorca ten prowadzi działalność gospodarczą na terenie Anglii (z ściśle określonymi wyjątkami) – wyjaśnia Kamila Szydłowska, doradca podatkowy z Ernst & Young.

Przykładowo, zakładem jest miejsce zarządu, filia, biuro, fabryka, warsztat czy też kopalnia, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Dodatkowo, zakład polskiego przedsiębiorcy może powstać w Wielkiej Brytanii, jeżeli osoba upoważniona przez przedsiębiorcę zawiera w jego imieniu umowy sprzedaży w tym kraju. W przypadku robót budowlanych zakład polskiego przedsiębiorcy powstanie, gdy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy będzie on utrzymywał w Wielkiej Brytanii plac budowy czy też prowadził prace budowlane lub instalacyjne.

Jak podkreśla ekspert Ernst & Young, co do zasady, dochód alokowany do zakładu (określany w oparciu o zasady rynkowe) podlega opodatkowaniu, tak jak zyski brytyjskiej spółki, będącej podatnikiem CIT.

ROZLICZENIE WSZYSTKICH PRZYCHODÓW
Przychody i koszty polskiego przedsiębiorcy związane z działalnością brytyjskiego zakładu są łączone z przychodami i kosztami wypracowanymi w Polsce. W konsekwencji strata zakładu może pomniejszyć dochód osiągany w Polsce, zaś zysk podlegać będzie opodatkowaniu polskim CIT. Jeżeli zysk ten został opodatkowany również w Wielkiej Brytanii, polski przedsiębiorca ma możliwość obniżenia polskiego podatku o kwotę podatku uiszczonego od tego zysku w Wielkiej Brytanii, nie wyższą jednak niż kwota podatku obliczona według polskich reguł.

Wysokość podatku

Według informacji Kamili Szydłowskiej z Ernst & Young zasadniczo dochody osiągane przez brytyjskich podatników CIT podlegają opodatkowaniu 30-proc. stawką podatku dochodowego od osób prawnych. Jeżeli dochód podatkowy spółki nie przekroczył w danym okresie rozliczeniowym 300 000 funtów, wówczas stawka podatku wynosi 19 proc. Warto zaznaczyć, że w Wielkiej Brytanii rok podatkowy dla osób prawnych trwa, co do zasady, od kwietnia do marca – przypomina Sylwia Migdał.

– Do końca marca 2006 roku istniały obniżone stawki, które zniesiono w stosunku do dochodów osiąganych od 1 kwietnia 2006 r. W celu ułatwienia wprowadzenia zmiany istnieją pewne przejściowe ulgi – podkreślają nasze rozmówczynie. Jednocześnie dodają, że co do zasady zakłady przedsiębiorców zagranicznych nie mają możliwości skorzystania z 19-proc. stawki CIT. Ograniczenie to nie dotyczy jednak przedsiębiorców z państw, z którymi Wielka Brytania zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, gwarantującą tym przedsiębiorcom równe traktowanie. Umowa polsko-brytyjska zawiera taką klauzulę, a więc zakład polskiego przedsiębiorcy powinien mieć możliwość skorzystania z 19-proc. stawki.

OPODATKOWANIE ODSETEK
Odsetki wypłacane pomiędzy rezydentami Wielkiej Brytanii i Polski nie podlegają opodatkowaniu u źródła. Natomiast należności licencyjne opodatkowane są 10-proc. podatkiem u źródła.

Podstawa opodatkowania

Generalnie podstawę opodatkowania CIT ustala się w zgodzie z międzynarodowymi zasadami księgowymi, z uwzględnieniem pewnych korekt dla celów podatkowych (np. z uwagi na amortyzację).

– Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wyłącznie wydatki poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, z pewnymi wyjątkami.

Przykładowo, wyłączeniu z kosztów podlegają wydatki na rozrywkę (z wyjątkiem przeznaczonej dla pracowników), ulepszenia lokali (w przeciwieństwie do napraw) i, co do zasady, tzw. złe długi – tłumaczy Kamila Szydłowska.

W zakresie wydatków na badania i rozwój przepisy przewidują specjalną ulgę (lub w przypadku spółki odnotowującej stratę – gotówkowy zwrot podatku). Dochód ze zbycia składników majątkowych ustalany jest jako nadwyżka przychodu ze zbycia ponad historyczny koszt nabycia aktywa.

– Jednak istnieje specyficzna ulga, której celem jest zapewnienie, że podatek nakładany jest na faktyczny dochód, a nie na wartość będącą skutkiem inflacji. W przypadku dochodu ze zbycia nieruchomości używanej do prowadzenia działalności (lub innych określonych aktywów) zobowiązanie podatkowe może zostać odroczone, jeżeli przychód ze zbycia zostanie wykorzystany na nabycie nowego składnika majątkowego – podkreśla Kamila Szydłowska.

Przychody od spółek zależnych

Dywidenda otrzymana od zagranicznej spółki podlega 30-proc. podatkowi. Podatek ten, przy spełnieniu określonych warunków, spółka brytyjska może obniżyć o podatek zagraniczny (np. uiszczony w Polsce podatek u źródła). Dodatkowo możliwe jest odliczenie podatku uiszczonego przez polską spółkę zależną od zysku dystrybuowanego w formie dywidendy (kredyt podatkowy). Jak podkreśla Kamila Szydłowska, warunkiem odliczenia jest posiadanie przez brytyjską spółkę co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) w polskiej spółce. Część kredytu podatkowego niewykorzystaną w danym roku brytyjska spółka może przenieść trzy lata wstecz (w celu skorygowania zobowiązania podatkowego za te lata), może ją również wykorzystać w kolejnych latach podatkowych.

Dochody ze zbycia udziałów/akcji w spółce zależnej mogą być zwolnione z opodatkowania. Również w tym przypadku jednym z podstawowych warunków zastosowania zwolnienia jest posiadanie przez brytyjską spółkę ponad 10 proc. udziałów w spółce zależnej przez 12 miesięcy (liczonych w okresie ostatnich 24 miesięcy). Ponadto działalność zarówno spółki sprzedającej, jak i sprzedawanej (lub działalność całej grupy) musi mieć charakter handlowy.

Rozliczanie strat podatkowych

– Straty podatkowe wynikające z działalności handlowej mogą obniżać dochody uzyskiwane przez podatników (również z innych źródeł) w bieżącym i w poprzednim roku obrotowym. Również w każdym kolejnym roku, bez limitu w czasie, mogą one obniżyć dochód realizowany przez podatnika, ale wyłącznie z działalności gospodarczej. W bieżącym roku podatkowym straty mogą zostać przekazane innej brytyjskiej spółce z grupy – tłumaczy Sylwia Migdał.

Straty wynikające z działalności inwestycyjnej (pożyczki, derywaty, różnice kursowe) mogą wpłynąć na dochód z innych źródeł w roku poniesienia lub w poprzednim roku. Niewykorzystana strata może zostać przeniesiona na kolejne okresy rozliczeniowe i wpłynąć na dochód z działalności innej niż handlowa.

Inne rodzaje strat (wynikające np. z wartości niematerialnych i prawnych) mogą obniżać przyszłe zobowiązania podatkowe spółki wynikające z tej samej działalności. W niektórych przypadkach spółka może stracić prawo do dalszego rozliczania strat w przypadku zmiany udziałowca.

Płatności dla polskich rezydentów

Zdaniem ekspertów, którzy udzielili nam danych na temat obowiązków podatkowych w Anglii, dywidendy wypłacane ze spółek brytyjskich do Polski nie podlegają opodatkowaniu u źródła na mocy przepisów lokalnych.

Jak dodaje Kamila Szydłowska, należności licencyjne mogą też podlegać zwolnieniu z opodatkowania na podstawie Dyrektywy 2003/49/EC o wspólnym systemie podatkowym w odniesieniu do odsetek oraz należności licencyjnych płaconych między spółkami powiązanymi z różnych państw UE.

Brytyjski podatek u źródła obciążający należności licencyjne podlega zaliczeniu na CIT płacony przez polską spółkę. Zaliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka należna jest w Polsce od dochodu otrzymanego z Wielkiej Brytanii (a więc 19 proc. kwoty brutto).

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA