REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na Cyprze ważna rezydencja podatkowa

REKLAMA

Spółki będące rezydentami Republiki Cypru podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Za rezydenta Cypru uważana jest spółka, która jest zarządzana i kontrolowana na Cyprze.

Dochody osiągane przez polskiego rezydenta będą podlegały opodatkowaniu na Cyprze, tylko w zakresie, w jakim mogą być alokowane do tzw. zakładu posiadanego przez niego na terytorium Cypru lub też wynikają z posiadania przez niego nieruchomości położonej na Cyprze.

Definicja zakładu

Jak wyjaśnia Sylwia Migdał, menedżer Ernst & Young, pojęcie zakładu zdefiniowane jest w umowie podpisanej między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz.U. z 1993 r. nr 117, poz. 523; dalej umowa). Zgodnie z brzmieniem umowy, poprzez zakład należy rozumieć stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza polskiego przedsiębiorcy (przykładowo miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych).

– Umowa przewiduje zamkniętą listę sytuacji, gdy posiadanie przez przedsiębiorcę stałej placówki na terytorium Cypru nie może być traktowane jako zakład dla celów lokalnego podatku dochodowego od osób prawnych (uogólniając, nie stanowią zakładu placówki, które służą prowadzeniu działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym dla podstawowej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa) – podkreśla Sylwia Migdał.

W przypadku robót budowlanych zakład polskiego przedsiębiorcy powstanie, gdy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy będzie on utrzymywał na Cyprze plac budowy lub budowę, montaż lub instalację albo będzie prowadził działalność nadzorczą związaną z nimi dłużej niż 12 miesięcy.

Z kolei nie uważa się, że przedsiębiorstwo posiada zakład na Cyprze, tylko z tego powodu, że wykonuje ono tam działalność przez maklera, komisanta albo każdego innego niezależnego przedstawiciela, pod warunkiem że te osoby działają w ramach swojej zwykłej działalności.

Dochody uzyskane za pośrednictwem zakładu są, generalnie, opodatkowane na takich samych zasadach jak zyski cypryjskiej spółki, będącej podatnikiem CIT. W stosunku do dochodów wypracowanych za pośrednictwem cypryjskiego zakładu umowa jako metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją.

DAROWANY KREDYT PODATKOWY
Umowa pomiędzy Polską a Cyprem przewiduje tzw. darowany kredyt podatkowy w zakresie podatku u źródła w stosunku do dywidend, należności licencyjnych oraz odsetek. Dzięki darowanemu kredytowi podatkowemu polski podatnik ma możliwość obniżenia polskiego zobowiązania podatkowego należnego od wyżej wspomnianych dochodów pasywnych otrzymanych z Cypru o podatek, który mógł zostać, lecz na mocy regulacji wewnętrznych nie został pobrany przez Cypr. Zaliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka należna jest w Polsce od dochodu otrzymanego z Cypru (a więc 19 proc. kwoty brutto).

Wysokość podatku

Z informacji Kamili Szydłowskiej, konsultanta w Ernst & Young, wynika, że standardowa stawka podatku dochodowego na Cyprze należy do najniższych spośród stosowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i wynosi 10 proc. Możliwa do zastosowania jest również 20-proc. stawka podatku od zysków kapitałowych osiąganych w wyniku zbycia nieruchomości zlokalizowanej na Cyprze.

– Podobne zasady opodatkowania dotyczą zysków ze zbycia udziałów/akcji w spółce, która posiada takie nieruchomości (a nie jest notowana na giełdzie). Jednak w przypadku, gdy zysk z tytułu zbycia udziałów/akcji we wspomnianej cypryjskiej spółce osiągnięty jest przez polskiego rezydenta, wówczas, w większości przypadków, nie podlega on opodatkowaniu na Cyprze, lecz wyłącznie w Polsce – dodaje Kamila Szydłowska.

Jednocześnie dodaje, że podstawę opodatkowania CIT na Cyprze ustala się w oparciu o sprawozdanie finansowe sporządzone w zgodzie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej (MSSF) z uwzględnieniem pewnych korekt dla celów podatkowych. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione wyłącznie i w pełni w celu uzyskania przychodu.

Zwolnienia podatkowe

Spółki cypryjskie, których działalność ma charakter holdingowy (a więc polega zasadniczo na nabywaniu, posiadaniu, administrowaniu i zarządzaniu udziałami i akcjami spółek zależnych) mają możliwość skorzystania z szeregu zwolnień przewidzianych w prawie cypryjskim. Eksperci Ernst & Young wyjaśniają, że przykładowo zwolnieniu z opodatkowania podlegają dywidendy dystrybuowane pomiędzy spółkami cypryjskimi. Również dywidenda otrzymana przez cypryjską spółkę od zagranicznej spółki zależnej będzie zwolniona z opodatkowania na Cyprze, jeżeli spółka cypryjska posiada co najmniej 1 proc. udziałów w kapitale spółki zależnej, a dochód spółki zależnej pochodzi (bezpośrednio lub pośrednio) w większości z działalności handlowej oraz działalności innej niż inwestycyjna. Jeżeli ponad 50 proc. dochodu spółki zależnej pochodzi z działalności inwestycyjnej, wówczas w celu skorzystania ze zwolnienia należy udowodnić, że efektywne opodatkowanie w kraju źródła zysku dystrybuowanego w formie dywidendy ze spółki zależnej nie jest znacząco niższe niż stawka podatku obowiązująca na Cyprze.

– Możliwość zastosowania zwolnienia nie zależy od okresu posiadania akcji w spółce zależnej wypłacającej dywidendę. W przypadku niespełnienia wspomnianych powyżej warunków otrzymana dywidenda opodatkowana jest specjalnym podatkiem ochronnym (defense tax) w wysokości 15 proc. – argumentuje Kamila Szydłowska. Dochody ze zbycia udziałów/akcji w spółkach zależnych są, co do zasady, zwolnione z opodatkowania na Cyprze.

WPŁYW NA DOCHÓD W KRAJU
Wynik przedsiębiorcy z działalności gospodarczej prowadzonej na Cyprze nie będzie wpływał na wynik wypracowany w Polsce. Dochód cypryjski nie będzie dodawany, a z kolei strata nie będzie mogła zostać odjęta od dochodu podatkowego w Polsce.

Straty podatkowe

Straty podatkowe mogą obniżać dochody uzyskiwane przez podatników w kolejnych latach podatkowych, bez ograniczeń co do czasu i kwoty. Brak jest możliwości rozliczania straty z dochodem wypracowanym w latach poprzednich.

– Jak tłumaczy Sylwia Migdał, w sytuacji gdy w okresie 3 lat od poniesienia straty ulegną zmianie udziałowcy spółki cypryjskiej oraz zmieniony zostanie charakter prowadzonej przez nią działalności, spółka może utracić prawo do dalszego rozliczania straty.

– Przy założeniu spełnienia ściśle określonych warunków istnieje możliwość obniżenia dochodu spółki cypryjskiej o bieżącą stratę ponoszoną przez inną spółkę będącą rezydentem cypryjskim, należącą do tej samej grupy – podkreśla nasza rozmówczyni.

Na mocy regulacji wewnętrznych dywidendy, należności licencyjne oraz odsetki wypłacane na rzecz rezydentów Polski nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła na Cyprze.

METODA UNIKANIA OPODATKOWANIA
W przypadku rozliczeń osoby fizycznej dochód osiągnięty przez zakład na Cyprze będzie również uwzględniany przy obliczaniu stopy opodatkowania pozostałych dochodów tej osoby (metoda unikania podwójnego opodatkowania – wyłączenie z progresją).

ZYSKI ZAKŁADU
Przy ustalaniu zysków zakładu dopuszcza się potrącenie wydatków, ponoszonych dla tego zakładu przez przedsiębiorstwo, włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi, niezależnie od tego, czy powstały w tym państwie, w którym zakład jest położony czy gdzie indziej.

PODSTAWA PRAWNA:
• Umowa z dnia 4 czerwca 1992 r. zawarta między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1993 r. nr 117, poz. 523).

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA