REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać dochody uzyskane przez firmę zarejestrowaną w Szwecji

REKLAMA

Całość światowych dochodów uzyskiwanych przez spółki zarejestrowane w Szwecji, niezależnie od miejsca ich uzyskania, podlega opodatkowaniu w Szwecji. Podmioty zagraniczne mogą podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Szwecji i będą płacić w Szwecji podatek jedynie od dochodów uzyskanych w tym kraju.

Przedsiębiorcy niebędący szwedz-kimi rezydentami podatkowymi podlegają w Szwecji opodatkowaniu m.in. od dochodów uzyskanych w tym kraju za pośrednictwem zlokalizowanego w Szwecji zakładu. Jak wyjaśnia Adam Soska, doradca podatkowy, menedżer Ernst & Young, zakładem w rozumieniu obowiązującej od 1 stycznia 2006 r. polsko-szwedzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest stała placówka, przez którą przedsiębiorca całkowicie lub częściowo prowadzi swoją działalność gospodarczą, a w szczególności siedziba zarządu, filia, biuro, fabryka, warsztat i miejsce wydobywania zasobów naturalnych, jak również trwające dłużej niż dwanaście miesięcy roboty budowlane lub instalacyjne.

– Opodatkowanie dochodów osiągniętych za pośrednictwem zakładu podlega, co do zasady, tym samym regułom co opodatkowanie dochodów spółki szwedzkiej. Przy ustalaniu dochodu zakładu podatnik ma jednak prawo uwzględnić ponoszone przez centralę dla tego zakładu ogólne koszty zarządu i administracji – podkreśla Adam Soska.

Wysokość stawki

Z informacji Agnieszki Szymborskiej, konsultanta Ernst & Young, wynika, że stawka podatku dochodowego w Szwecji wynosi 28 proc. Efektywna stopa podatkowa jest jednak niższa ze względu na możliwość odliczenia od dochodu tzw. rezerwy na alokację zysku. Rezerwa na alokację zysku może być utworzona w maksymalnej wysokości 25 proc. rocznego dochodu do opodatkowania. Podatnik ma prawo tworzyć w koszty rezerwę każdego roku, jednak taka rezerwa musi zostać rozwiązana i uwzględniona jako przychód podatkowy w ciągu kolejnych sześciu lat podatkowych. Mechanizm ten pozwala na planowanie wyniku podatkowego poprzez odroczenie podatku.

ROZLICZENIE STRAT
Straty podatkowe szwedzkiej spółki mogą być rozliczane bez ograniczeń czasowych w kolejnych latach podatkowych.

Dochody bierne

Eksperci Ernst & Young wskazują, że szwedzkie prawo podatkowe przewiduje zwolnienie z opodatkowania dochodów z dywidend otrzymanych z tytułu posiadania w celach gospodarczych akcji innej spółki. Kryteria posiadania akcji w celach gospodarczych są zróżnicowane w odniesieniu do spółek będących rezydentem w krajach UE lub poza UE i obejmują one m.in. kryterium nie mniej niż 10 proc. udziału w kapitale podmiotu wypłacającego dywidendę. W przypadku spółek spoza Unii znaczenie ma także m.in. sposób ujęcia w bilansie akcji spółki wypłacającej dywidendę. Dochód z dywidend z akcji posiadanych w celu inwestycji w obrocie giełdowym może podlegać jednak opodatkowaniu.

– Określone rodzaje należności, które są wypłacane przez podmioty szwedzkie podmiotom zagranicznym, podlegają podatkowi u źródła, jednak podstawowa stawka wynosi 0 proc. – podkreśla Adam Soska. Jednocześnie dodaje, że stawka ta znajduje zastosowanie do odsetek, należności licencyjnych oraz dywidend wypłacanych do rezydentów państw niezaliczanych w świetle szwedzkiego ustawodawstwa do rajów podatkowych. W przypadku wypłaty dywidendy przez spółkę giełdową zwolnienie z podatku u źródła znajduje zastosowanie, jeżeli odbiorca dywidendy posiada nie mniej niż 10 proc. akcji spółki wypłacającej przez okres co najmniej roku. W przypadku dywidend wypłacanych do rajów podatkowych pobierany jest podatek u źródła według stawki 30-proc.

Warunki inwestycyjne

Fakt braku obciążenia podatkiem u źródła wypłat dokonywanych przez szwedzkie spółki połączony ze stabilnym otoczeniem legislacyjnym i korzystnym ustawodawstwem podatkowym w Szwecji stwarza sprzyjające warunki dla funkcjonowania spółek zajmujących się działalnością finansową, np. pełniących funkcję centrów finansowych grupy.

Według Agnieszki Szymborskiej ze względu na fakt, że Szwecja nie należy do strefy euro, jak również na nieprecyzyjną redakcję przepisów dotyczących podatkowego traktowania różnic kursowych od pożyczek udzielanych za pośrednictwem szwedzkiej spółki, istnieje pewna niedogodność w zakresie różnic kursowych.

Opodatkowany dochód

Osiągnięte przez szwedzkiego podatnika dochody z różnych źródeł, w tym również podlegające opodatkowaniu dochody kapitałowe, podlegają zsumowaniu i łącznemu opodatkowaniu. Podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym – jak tłumaczą eksperci Ernst & Young – stanowi kwota przychodów, pomniejszona o koszty ich uzyskania oraz o wspomnianą rezerwę na alokację zysku. Do kosztów podatkowych nie mogą być zaliczone m.in. wydatki poniesione w związku z przychodami zwolnionymi z opodatkowania.

Szwedzkie prawo nie przewiduje możliwości łącznego opodatkowania spółek w formie podatkowej grupy kapitałowej. Pod pewnymi warunkami możliwe jest jednak alokowanie zysków i rozliczanie strat pomiędzy spółkami z grupy w drodze dopłat. Dopłaty stanowią przychód podatkowy dla podmiotu otrzymującego oraz koszt dla podmiotu wypłacającego. Dopłaty mogą być dokonywane jedynie pomiędzy szwedzkimi spółkami powiązanymi (kryterium 90 proc. udziału w ciągu trwania całego roku podatkowego).

– Należy jednak podkreślić, że również szwedzki zakład przedsiębiorcy będącego rezydentem jednego z państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego może uczestniczyć w procesie wypłacania/otrzymywania dopłat. Pewne restrykcje dotyczą natomiast dopłat na rzecz nabytych spółek, w szczególności rozliczania za ich pomocą strat podatkowych takiej spółki – argumentuje Adam Soska.

Polscy rezydenci

Polscy rezydenci podlegają opodatkowaniu w Szwecji od dochodów ze sprzedaży lub wynajmu nieruchomości położonej na terytorium Szwecji, a także zbycia akcji lub innych praw w spółce, której majątek składa się głównie z majątku nieruchomego (klauzula nieruchomościowa). Opodatkowaniu w Szwecji podlegają również tzw. dochody bierne, tj. dywidendy, odsetki i należności licencyjne wypłacane do polskich podmiotów, jednakże ze względu na zerową stawkę podatku u źródła na podstawie szwedzkich wewnętrznych regulacji faktycznie podatek ten nie jest pobierany (z zastrzeżeniem wypłaty dywidendy przez spółki giełdowe do akcjonariuszy posiadających mniej niż 10 proc. jej akcji).

WYŁĄCZENIE Z PROGRESJĄ
W stosunku do dochodów uzyskanych przez polskich rezydentów w Szwecji ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. W polskim CIT metoda wyłączenia z progresją oznacza faktycznie pełne zwolnienie dochodów podlegających opodatkowaniu w Szwecji z opodatkowania w Polsce.

NIEDOSTATECZNA KAPITALIZACJA
W Szwecji brak jest formalnych restrykcji dotyczących niedostatecznej kapitalizacji. Ograniczenia w możliwości zaliczenia odsetek od udziałowców do kosztów podatkowych mogą jednak wynikać z orzecznictwa sądowego.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA