| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Unia kwestionuje ulgi dla przedsiębiorców

Unia kwestionuje ulgi dla przedsiębiorców

Zwolnienia z podatku od nieruchomości stosowane przez gminy mogą być niezgodne z przepisami UE. Polska w ten sposób narusza zasadę swobodnego przepływu pracowników. Samorządy powinny rozważyć zmianę uchwał sprzecznych z wymogami unijnymi.


- W sytuacji gdy przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia w podatku na podstawie warunków określonych w uchwale gminy, po jakimś czasie może być skontrolowany przez instytucję unijną. Organ ten może uznać, że pomoc gminy jest niezgodna z przepisami Unii Europejskiej. W konsekwencji przedsiębiorca musi zwrócić tę pomoc wraz z odsetkami. Ponadto może wysunąć roszczenie cywilnoprawne do gminy o to, że wprowadziła uchwałę, która jest niezgodna z przepisami unijnymi - tłumaczył nam ekspert. Stwierdził również, że zmiana uchwały nie jest jednak prostym wyjściem z tej sytuacji. Do końca 2006 roku przedsiębiorcy chcący skorzystać ze zwolnienia w podatku musieli złożyć wnioski o jej przyznanie w przyszłych latach.


- Pojawia się zatem pytanie, czy zmiana uchwały nie spowoduje naruszenia praw nabytych podatników - zastanawia się Mariusz Popławski.


Zdaniem ekspertów rozporządzenie Komisji Europejskiej oznacza, że polskie gminy powinny rozważyć zmiany swoich uchwał. Nie jest to jednak jedyne wyjście.


Jakie sankcje może zastosować Unia wobec Polski i jakie procedury stosowała przy innych niezgodnościach prawa polskiego i wspólnotowego?


- Sankcje, które można nałożyć na kraje członkowskie Unii Europejskiej, zależą od rodzaju sprawy. Najłagodniejszym środkiem jest wezwanie do zniwelowania różnic w kwestionowanych przepisach oraz ich dostosowanie do prawa wspólnotowego. Jeśli kraj członkowski nie zgadza się ze stanowiskiem Komisji, może odmówić dostosowania przepisów. Wtedy Komisja może skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, aby ją rozstrzygnęła - powiedział Gazecie Prawnej dr Jarosław Pietras, były wiceminister finansów, a obecnie adiunkt w Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.


Mirosław Barszcz, ekspert podatkowy z Instytutu Sobieskiego, zwraca z kolei uwagę, że w przypadku niezgodności przepisów krajowych z prawem unijnym stosowana jest odpowiedzialność odszkodowawcza wobec podatników, którzy utracili dochody w wyniku błędnych przepisów.


- Jeśli podatnicy tracą wskutek niewłaściwej implementacji przepisów, mają prawo domagać się odszkodowania od państwa - stwierdził Mirosław Barszcz. Co zatem gminy powinny zrobić?


- Jeśli podzielimy pogląd Komisji dotyczący spornych przepisów odnoszących się do zwolnień w podatku od nieruchomości, to gminy będą musiały dokonać korekt swoich uchwał, tak aby nie dyskryminowały pracowników - dodał Jarosław Pietras.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »