| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Podatki w Unii Europejskiej

Podatki w Unii Europejskiej

Zagadnienia prawa podatkowego w ramach regulacji unijnych mają ogromne znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na wspólnym europejskim rynku. Polityka podatkowa stanowi bowiem istotny instrument w kształtowaniu wzrostu gospodarczego, ale może również stanowić, obok polityki celnej, instrument ukierunkowywania popytu na dobra krajowe i dyskryminowania towarów i usług pochodzących z innych państw.

Regulacje Unii Europejskiej w zakresie podatków pośrednich są najbardziej obszerne i obejmują największą liczbę aktów prawnych w porównaniu z regulacjami z zakresu podatków bezpośrednich. Z historycznego punktu widzenia na uwagę w tym względzie zasługuje pierwsza dyrektywa nr 67/227/WE z dnia 11 kwietnia 1967 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w zakresie podatków obrotowych (Dz.Urz. L 71 z 14 kwietnia 1967 r.). Dyrektywa wprowadziła obowiązek zastąpienia dotychczasowych różnych systemów w zakresie podatków obrotowych podatkiem VAT. Wszystkie systemy VAT miały w założeniu zostać oparte na tych samych zasadach.
Jednak, pomijając aspekty historyczne, należy wskazać na VI dyrektywę nr 77/388/WE z 17 maja 1997 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do podatków obrotowych – powszechny system podatku od wartości dodanej (VAT): jednolite podstawy opodatkowania (Dz.Urz. L 145 z 13 czerwca 1977 r.) jako na najważniejszy akt prawny Unii Europejskiej w zakresie podatków pośrednich. W myśl dyrektywy zasadą, na której oparto założenia VAT, było uznanie, iż jest to podatek, którym opodatkowaniu podlega dostawa towarów i usług w zamian za świadczenie wzajemne, dokonane na terytorium państwa przez podatnika oraz import towarów. Podatnikiem VAT ma być w założeniu osoba (fizyczna lub prawna), która niezależnie (a więc nie na podstawie umowy o pracę lub umowy o podobnych charakterze) prowadzi działalność gospodarczą bez względu na cele lub rezultaty takiej działalności. Dyrektywa zawiera definicje wielu pojęć, w tym m.in. definicje miejsca dostawy towarów, miejsca wykonania usługi. Dyrektywa reguluje również zagadnienia podstawy opodatkowania VAT oraz stawek, jakie mogą być stosowane przez państwa członkowskie. W obszarze regulacji znalazły się również wyłączenia spod opodatkowania VAT (np. usługi ubezpieczeniowe i asekuracyjne). W przepisach dyrektywy określono również zagadnienia dotyczące odliczania VAT oraz osoby zobowiązane do zapłaty tego podatku.
ZAPAMIĘTAJ
Szósta dyrektywa dotycząca podatku VAT podlegała wielokrotnym i bardzo obszernym zmianom i pozostaje najważniejszym aktem prawnym Unii Europejskiej w zakresie podatków pośrednich.
Harmonizacja prawa polskiego
Polska w znaczącym zakresie implementowała regulacjie Unii Europejskiej z obszaru podatków do systemu prawa krajowego. Na uwagę zasługuje choćby zastąpienie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym dwiema nowymi regulacjami w postaci:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »