| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Podatki w Unii Europejskiej

Podatki w Unii Europejskiej

Zagadnienia prawa podatkowego w ramach regulacji unijnych mają ogromne znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na wspólnym europejskim rynku. Polityka podatkowa stanowi bowiem istotny instrument w kształtowaniu wzrostu gospodarczego, ale może również stanowić, obok polityki celnej, instrument ukierunkowywania popytu na dobra krajowe i dyskryminowania towarów i usług pochodzących z innych państw.

PRZYKŁAD
Jan Kowalski, zatrudniony początkowo w spółce „DESS” Sp. z o.o. w Warszawie, postanowił od 1 września 2004 r. zmienić miejsce świadczenia pracy i przenieść się do oddziału tej spółki w Berlinie (Niemcy). W związku z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym Jan Kowalski, jako osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce, będzie opłacał podatki według dotychczasowych zasad. Czy związku z zatrudnieniem na terytorium Niemiec Jan Kowalski nabywa uprawnienia do przyszłych świadczeń emerytalnych i czy tym samym okres zatrudnienia na terytorium Niemiec zalicza się do okresu wymaganego dla uzyskania świadczeń emerytalnych? Tak, Jan Kowalski wykonując pracę na terytorium Niemiec nabywa również uprawnienia do przyszłych świadczeń emerytalnych, a okres zatrudnienia na tym terytorium będzie zaliczony do okresu zatrudnienia wymaganego dla uzyskania świadczeń emerytalnych.
Pamiętajmy, iż w świetle regulacji unijnych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w celu tych regulacji jest również zapewnienie swobody lokowania przez obywateli Unii ich oszczędności w dowolnym państwie członkowskim, w którym spodziewają się najwięcej zyskać. W takim przypadku, bez względu na to, w którym państwie członkowskim zostały ulokowane oszczędności, obowiązek podatkowy powstaje w państwie, w którym zamieszkuje osoba lokująca oszczędności. Z uwagi na fakt, iż wielu obywateli nie deklarowało organom podatkowym dochodu uzyskanego z oszczędności ulokowanych za granicą, rządy państw UE zgodziły się wzajemnie wymieniać informacje dotyczące rachunków bankowych, których posiadacze są obcokrajowcami, a w niektórych przypadkach również przekazywać do kraju zamieszkania obcokrajowca część należnego podatku naliczonego z tytułu dochodów uzyskanych ze środków finansowych ulokowanych przez obcokrajowca w danym państwie UE.
Podatki bezpośrednie
Opodatkowanie osób prawnych
Opodatkowanie spółek czy też szerzej osób prawnych jest jednym z obszarów polityki UE, w ramach których Rada może przyjmować określone regulacje wyłącznie jednogłośnie. W praktyce powoduje to ogromne trudności w przyjmowaniu jakichkolwiek regulacji w ramach tego obszaru. W chwili obecnej obowiązują jedynie trzy dyrektywy oraz jedno porozumienie dotyczące kluczowych kwestii (dalsze regulacje dotyczą zagadnień fragmentarycznych).
Pierwsza z dyrektyw, zwana również „dyrektywą spółek dominujących”, zmierza do wyeliminowania podwójnego opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółki zależne spółkom wobec nich dominującym, które mają siedziby w innym państwie UE.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »