| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Podatki w Unii Europejskiej

Podatki w Unii Europejskiej

Zagadnienia prawa podatkowego w ramach regulacji unijnych mają ogromne znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na wspólnym europejskim rynku. Polityka podatkowa stanowi bowiem istotny instrument w kształtowaniu wzrostu gospodarczego, ale może również stanowić, obok polityki celnej, instrument ukierunkowywania popytu na dobra krajowe i dyskryminowania towarów i usług pochodzących z innych państw.

Dyrektywa definiuje na potrzeby zawartych w niej regulacji pojęcia „odsetek” oraz „tantiem”. Odsetki stanowią dochód z wierzytelności, bez względu na to, czy jest ona zabezpieczona hipoteką czy też nie oraz czy obejmuje prawo do uczestnictwa w zyskach dłużnika. Z kolei „tantiemy” obejmują wszelkie dochody uzyskiwane jako świadczenie wzajemne z tytułu korzystania z prawa autorskiego lub praw własności przemysłowej. Dyrektywa definiuje również pojęcie „spółki z siedzibą na terytorium państwa członkowskiego” oraz pojęcie „podmiotów powiązanych”.
ZAPAMIĘTAJ
Dyrektywa dopuszcza pewne wyłączenia z systemu opodatkowania odsetek i tantiem, np. wyłączenie wierzytelności, w stosunku do których wierzycielowi przysługuje prawo do ich konwertowania na prawo uczestnictwa w zyskach dłużnika.
30 grudnia 2003 r. wysunięta została propozycja zmiany dyrektywy przez poszerzenie zakresu regulacji w niej zawartej o dalsze podmioty, w tym o spółkę europejską.
Unikanie podwójnego opodatkowania
Obok wskazanych dyrektyw w obszarze podatków bezpośrednich od osób prawnych obowiązuje również porozumienie nr 90/436/WE w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w związku z korektą przepływu zysków pomiędzy powiązanymi przedsięwzięciami (Dz.Urz. L 225 z 20 sierpnia 1990 r.).
Dyrektywa ustala procedury postępowania w przypadku podwójnego opodatkowania przedsiębiorstw oraz środków prawnych, w tym odwoławczych, które przysługują określonemu przedsiębiorcy w toku takiego postępowania.
Opodatkowanie osób fizycznych
Opodatkowanie osób fizycznych w wąskim zakresie również stanowi przedmiot regulacji podatkowych Unii Europejskiej. Dwa podstawowe zagadnienia, jakie obejmują regulacje Unii w obszarze podatków bezpośrednich od osób fizycznych, dotyczą opodatkowania oszczędności oraz opodatkowania dywidend otrzymywanych przez osoby fizyczne. Pierwsze z wymienionych zagadnień stanowi przedmiot regulacji dyrektywy nr 2003/48/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w postaci płatności odsetkowych. Dyrektywa reguluje zagadnienia dotyczące opodatkowania odsetek od oszczędności, z wyłączeniem świadczeń emerytalnych oraz świadczeń z tytułu umów ubezpieczenia. Wprowadza procedurę wymiany informacji przez państwa członkowskie w zakresie oszczędności lokowanych przez obywateli określonego państwa w innych państwach UE. Regulacje dotyczące opodatkowania odsetek uzyskiwanych z tytułu lokowania oszczędności obowiązują obecnie również w Polsce.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »