| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Wycena bilansowa według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

Wycena bilansowa według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

W związku z przejściem od początku 2005 r. Unii Europejskiej na Międzynarodowe Standardy Rachunkowości warto się zastanowić nad tym, jak zmieni się rachunkowość naszych przedsiębiorstw (przynajmniej tych, które z przymusu lub własnej woli będą stosować MSR).

Wymienione w Założeniach Koncepcyjnych podejścia nie są poddawane ocenie. Nie wskazuje się rozwiązania najlepszego ani najgorszego. Wynika to z tego, że cztery fundamentalne koncepcje wyceny mogą mieć uzasadnione zastosowanie w zależności od okoliczności lub charakteru wycenianej pozycji. Jednak trudno nie zauważyć, że informacje dostarczane przez każdą z koncepcji mają nieco innych charakter, a przez to inną przydatność decyzyjną. Koszt historyczny pokazuje to, co było wczoraj. Koszt bieżący i wartość realizacji wskazują stan obecny (choć każda miara z innej perspektywy). Z kolei wartość bieżąca orientuje nas na przyszłość. Cztery podstawowe koncepcje wyceny według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości przedstawia poniższy schemat 1.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Choć w instytucjach stanowiących standardy rachunkowości, a także wśród praktyków toczą się dyskusje na temat wyższości kosztu historycznego nad kosztem odtworzenia czy wartością bieżącą i na odwrót, w międzynarodowych (a także polskich) regulacjach rachunkowości wyraźnie widać przesuwanie się od lewej do prawej strony na schemacie 1. Rachunkowość odchodzi od wyceny w koszcie historycznym, przyjmując w możliwie jak największym stopniu wycenę bazującą na aktualnej wartości rynkowej. Ponieważ zgodnie z teorią ekonomii aktywa mają dziś taką wartość, jaka odpowiada przyszłym zdyskontowanym strumieniom pieniężnym oczekiwanym z tytułu ich posiadania i wykorzystania, za wartość składników majątku i zobowiązań coraz częściej przyjmuje się ich wartość bieżącą. Ocena tego trendu to w pewnym stopniu rzecz gustu.
Nie da się jednak zaprzeczyć, że z punktu widzenia decyzji ekonomicznych mało znaczące będzie dla przedsiębiorcy np. prowadzącego punkt ksero, ile zapłacił za kserokopiarkę nabytą trzy lata temu. O wiele istotniejsza jest odpowiedź na pytanie: za ile dzisiaj takie urządzenie mógłby sprzedać (ewentualnie, ile musiałby dziś wydać, aby nabyć takie samo urządzenie w takim samym stanie i stopniu zużycia). Jednak najbardziej interesujące jest to, ile kserokopiarka mogłaby jeszcze dla naszego przedsiębiorcy zarobić w toku dalszej eksploatacji. Oczywiście odpowiedź na takie pytanie wcale nie jest prosta, gdyż wiązałaby się z przewidywaniem przyszłości.
Zakres zastosowania wartości bieżącej jako podstawy bilansowej wyceny aktywów i zobowiązań jest jednak w MSR bardzo szeroki i na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie rośnie. Nie oznacza to oczywiście całkowitego porzucenia kosztu historycznego, który nadal ma zastosowanie do wyceny wielu znaczących pozycji bilansu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »