| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Wycena bilansowa według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

Wycena bilansowa według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

W związku z przejściem od początku 2005 r. Unii Europejskiej na Międzynarodowe Standardy Rachunkowości warto się zastanowić nad tym, jak zmieni się rachunkowość naszych przedsiębiorstw (przynajmniej tych, które z przymusu lub własnej woli będą stosować MSR).

Zwykle za wartość godziwą nieruchomości przyjmuje się jej wartość rynkową rozumianą jako najbardziej prawdopodobną cenę możliwą do uzyskania na rynku na dzień bilansowy, przy założeniu, że transakcja wymiany odbywałaby się na warunkach określonych w definicji wartości godziwej. Najlepszą podstawą ustalania wartości godziwej są według MSR pochodzące z aktywnego rynku aktualne ceny podobnych nieruchomości (tzn. podobnie zlokalizowanych, będących w podobnym stanie, wykorzystywanych w podobny sposób itp.). W przypadku braku informacji o cenach rynkowych dopuszczalnym sposobem oszacowania wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnej jest projekcja zdyskontowanych przepływów środków pieniężnych.
Alternatywnym sposobem wyceny nieruchomości inwestycyjnych jest model kosztu historycznego, zgodnie z którym nieruchomości ujmowane są na dzień bilansowy według ceny nabycia (lub kosztu wytworzenia) pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. W ramach prac nad poprawkami do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości rozważano zniesienie modelu kosztu historycznego w odniesieniu do nieruchomości inwestycyjnych. Za powstrzymaniem się od takiego rozwiązania przeważył argument o tym, że rynki w niektórych krajach stosujących MSR nie są na tyle rozwinięte, aby możliwe było odejście od kosztu historycznego i stosowanie wyceny wyłącznie w wartości godziwej. Jednak bez wątpienia model wartości godziwej jest docelowym sposobem wyceny nieruchomości inwestycyjnych.
Przy okazji wyceny nieruchomości inwestycyjnych warto poświęcić kilka zdań polityce rachunkowości. Z polityką tą mamy do czynienia wówczas, gdy regulacje rachunkowości dają możliwość wyboru rozwiązań w zakresie klasyfikacji, prezentacji czy wyceny. Międzynarodowe Standardy Rachunkowości dają bardzo dużą swobodę wyboru, zwłaszcza jeśli chodzi o wycenę bilansową. Potwierdzeniem tego są regulacje dotyczące środków trwałych czy właśnie nieruchomości inwestycyjnych. Podejmując decyzję w ramach polityki rachunkowości powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim jakość sprawozdań finansowych, a nie np. maksymalne uproszczenie systemu rachunkowości lub zgodność z przepisami podatkowymi. Należy również uświadomić sobie, iż polityka rachunkowości może być narzędziem realizacji strategii przedsiębiorstwa wspierającym jej rozwój bądź warunkującym zdolność do przetrwania. Omawianą kwestię zilustrujemy prostym przykładem liczbowym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »