| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Obowiązki przedsiębiorcy ubiegającego się o dotację z UE

Obowiązki przedsiębiorcy ubiegającego się o dotację z UE

Jak kontrolowane jest wydatkowanie pieniędzy z funduszy strukturalnych? Jakie obowiązki informacyjne ciążą na przedsiębiorstwach korzystających z dofinansowania?

– godło/flaga UE,
– napis „Unia Europejska”,
– nazwę funduszu, z którego finansowany jest projekt.
Wymagania techniczne i zasady wizualizacji logo UE można znaleźć w Podręczniku beneficjenta SPO-WKP, który dostępny jest na stronach internetowych www.konkurencyjnosc.gov.pl lub www.cios.gov.pl
Na tych samych materiałach, na których umieszczane jest godło Unii Europejskiej, powinno się też znaleźć logo Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Logo programu powinno być nie mniejsze niż godło Unii Europejskiej. Logo powinno zostać przedstawione zgodnie z księgą logotypów (szczególnie istotne są proporcje wymiarów logo). Nie ma specyficznych wymagań dotyczących rozmiaru ani miejsca umieszczenia logo programu na materiałach promocyjnych, musi ono jedynie być umieszczone w sposób umożliwiający jego identyfikację i odczytanie.
Tablice informacyjne i reklamowe (billboardy)
Po drugie, przy wszystkich inwestycjach infrastrukturalnych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, których całkowity koszt przekracza 3 miliony euro, beneficjent jest zobowiązany do umieszczenia billboardu (zwanego inaczej tablicą reklamową lub tablicą informacyjną) w miejscu realizowania inwestycji. Tablica ta musi zawierać informację o finansowym wsparciu inwestycji ze środków EFRR.
Wielkość tablicy informacyjnej musi być dostosowana do skali zadania, o którym informuje, zawsze jednak powinna być dobrze widoczna i zamontowana w miejscu najbardziej dostępnym publicznie, np. przy bramie wjazdowej na teren inwestycji, przy wejściu do budynku przedsiębiorstwa. Większa część tablicy, do 75 proc. powierzchni, może zawierać dowolne informacje o projekcie. Część tablicy zarezerwowana na informacje o wkładzie Unii Europejskiej musi zawierać standardowe godło UE (przedstawione zgodnie z obowiązującymi zasadami wizualizacji) oraz następujący tekst: Projekt współfinansowany przez Unię Europejską.
Przykład tablicy informacyjnej:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W okresie sześciu miesięcy po zakończeniu inwestycji tablica informacyjna/billboard powinna zostać zastąpiona tablicą pamiątkową umieszczoną w miejscu powszechnie dostępnym. Tablica musi wskazywać na wkład Unii w finansowanie inwestycji oraz może zawierać informację, z jakiego funduszu pochodziły środki. Część tablicy pamiątkowej poświęcona informacji na temat wkładu UE powinna spełniać te same warunki jak określone powyżej dla tablicy informacyjnej. Tablica pamiątkowa jest zwykle mniejsza od tablicy informacyjnej/billboardu i zamontowana wewnątrz budynku, gdzie zrealizowano inwestycję lub w siedzibie beneficjenta.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »