| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Amortyzacja sieci komputerowej

Amortyzacja sieci komputerowej

Poszczególne jednostki sieci komputerowej zdefiniowane jako składowe jej elementy, funkcjonujące wyłącznie w jej obszarze, stanowią jeden obiekt inwentarzowy, który będzie amortyzowany jako całość.

Przykład 2

Firma handlowa posiadająca pomieszczenia biurowe oraz magazyny oddalone od biura o 20 metrów postanowiła zbudować system sieci komputerowej opartej na rozwiązaniach bezprzewodowych WiFi. Na potrzeby realizacji inwestycji zakupiono wydajny serwer oraz siedem jednostek roboczych (5 do biura oraz 2 do obsługi magazynu). Dodatkowo wprowadzana infrastruktura narzuciła konieczność zakupienia całego zaplecza akcesoriów WiFi umożliwiających uruchomienie komunikacji bezprzewodowej. Na każdej jednostce roboczej został zainstalowany własny system operacyjny, który umożliwia pracę na komputerze nawet po wylogowaniu się jednostki z serwera, na którym zainstalowano program księgowy, w tym bazę obsługującą stan magazynowy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wydatki poniesione na zakup zestawów komputerowych o wartości jednostkowej 2238,50 zł można zamortyzować jednorazowo.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Natomiast pozostałe wydatki 17 991,90 zł należy traktować jako jeden obiekt inwentarzowy i jako całość amortyzować.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 3

Zakupiono serwer oraz pięć jednostek komputerowych, z których 2 jednostki pracujące w środowisku Mac posiadają własne systemy operacyjne. Pozostałe 3 stacje robocze, aby rozpocząć pracę, musiały zalogować się na serwerze. Jednostki Mac posiadają możliwość korzystania z zasobów sieci w ramach opcji logowania się w środowisku sieciowym, jednakże po wylogowaniu się z sieci (wyłączeniu serwera) mogą samodzielnie funkcjonować.

Pozostałe 3 komputery przeznaczone do obsługi księgowości oraz działu handlowego, z uwagi na brak własnych systemów operacyjnych i konieczność korzystania wyłącznie z zasobów serwera, po wylogowaniu się z systemu sieciowego nie mogą podjąć pracy jako samodzielne jednostki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W takim przypadku stacje robocze Mac o wartości jednostkowej 4303,30 zł można:

- traktować jako odrębne obiekty inwentarzowe i oddzielnie amortyzować lub

- zaliczyć je do wartości początkowej sieci komputerowej.

Reasumując:

• Sieć komputerowa stanowi jeden obiekt inwentarzowy podlegający amortyzacji jako całość.

• Wartość początkową sieci tworzą wartość serwera, okablowania lub rozwiązań bezprzewodowych oraz zestawów komputerowych jako urządzeń peryferyjnych.

Podstawa prawna:

• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »