| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Amortyzacja składników majątkowych otrzymanych w spadku lub darowiźnie

Amortyzacja składników majątkowych otrzymanych w spadku lub darowiźnie

Projekt nowelizacji ustawy o PIT, która pozwoli podatnikom amortyzować otrzymane w spadku lub darowiźnie środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, co od 1 stycznia nie jest możliwe, nadal jest na etapie prac legislacyjnych. Ustawodawca zamierza przywrócić stan prawny sprzed 1 stycznia 2018 r., aczkolwiek, jak zauważa ekspert Grant Thornton, kształt nowych przepisów znów będzie rodził pytania co do ich wykładni.

Oznacza to, że obdarowani przed 1 stycznia 2018 r. od nowego roku nie mogą w żadnym zakresie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od otrzymanych składników majątku.

Jeżeli wejdzie w życie nowelizacja nowelizacji z 1 stycznia 2018 r. to pojawia się pytani o to jak mają postępować, obdarowani przed 1 stycznia 2018 r. W szczególności czy oznacza to, że powinni:

  1. Skorygować wartość początkową od 2018 r. i zaliczać do kosztów uzyskania przychodu kwotę niezamortyzowaną w przeszłości przed darczyńcę
  2. Skorygować wartość początkową od 2018 r. i zaliczać do kosztów uzyskania przychodu kwotę niezamortyzowaną w przeszłości przed darczyńcę pomniejszoną jednak o amortyzację dokonaną od darowizny do końca 2017 r.
  3. Nie korygować wartości początkowej od 2018 r. i wciąż – mimo nowelizacji jaka ma być uchwalona – nie zaliczać do kosztów uzyskania przychodu jakichkolwiek odpisów amortyzacyjnych.
  4. Nie korygować wartości początkowej od 2018 r. ale zaliczą do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne.

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że problemu nie ma. Wprowadzone zostały zmiany, które słusznie zostały skrytykowane. Ministerstwo Rozwoju i Finansów zapowiedziało częściowe wycofanie się ze zmian. Jednakże, pomimo hucznych zapowiedzi o szybkim rozwiązaniu problematyki możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w drodze darowizny lub spadku, przepisy nadal są na etapie prac legislacyjnych.

Co więcej, nowelizacja nowelizacji znów należy poddawać krytyce z uwagi na brak przepisów przejściowych odnoszących się do darowizn dokonywanych przed 2018 r. W konsekwencji, jeżeli ustawodawca nie wprowadzi zmian na dalszych etapach legislacyjnych, podatnicy znów będą stali przed dylematem jak interpretować nowe przepisy.

Kwestia amortyzacji składników majątkowych otrzymanych w spadku lub darowiźnie wciąż nierozwiązana!

Autor: Marcin Szuflak, Specjalista, Doradztwo Podatkowe Grant Thornton

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kwestia amortyzacji składników majątkowych otrzymanych w spadku lub darowiźnie wciąż nierozwiązana!
Kwestia amortyzacji składników majątkowych otrzymanych w spadku lub darowiźnie wciąż nierozwiązana!

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »