| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak ująć w księgach rachunkowych zakup pakietów medycznych

Jak ująć w księgach rachunkowych zakup pakietów medycznych

Kupujemy pakiety medyczne dla pracowników, którzy partycypują w kosztach na podstawie zapisów w układzie zbiorowym pracy. Czy część pokrywana przez pracowników stanowi dla spółki przychód, czy może zmniejsza koszt świadczenia wykazany w księgach rachunkowych?

Zakres usług medycznych świadczonych na rzecz pracownika jest więc przychodem ze stosunku pracy. Jeżeli zatem przedmiotem określonego świadczenia są zakupione usługi, to według ustawy o PIT ich wartość pieniężną ustala się według cen zakupu.

Składki

Od przychodu pracowniczego, czyli również od wartości pakietu świadczeń medycznych, pracodawca powinien naliczyć m.in. składki ubezpieczeniowe do ZUS.

Sytuacja, w której pracownicy ponoszą częściową odpłatność za takie świadczenie, może korzystać ze zwolnienia z oskładkowania. Wówczas jego wartości pracodawca nie wlicza pracownikom do podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych (społecznych ani zdrowotnej).

Aby móc zastosować to zwolnienie, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

1) dana korzyść musi stanowić przychód pracownika ze stosunku pracy,

2) prawo do uzyskania tej korzyści musi wynikać z przepisów układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu,

3) przepisy zakładowe powinny przewidywać partycypację pracownika w poniesieniu kosztów nabycia świadczeń.

Ewidencja

Wydatki na zakup pakietów medycznych odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej i podlegają ewidencji na koncie 40-5 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia” lub na odpowiednim koncie zespołu 5.

Do kosztów firmy zalicza się jedynie część świadczenia sfinansowaną przez pracodawcę. Kwota obciążająca pracownika nie jest przychodem dla pracodawcy, tylko podlega ujęciu na kontach rozrachunkowych.

Jak zaksięgować zakup upominków z logo firmy

Część wydatków na pakiety medyczne zwracane przez pracowników najczęściej potrąca się z listy płac. W ewidencji księgowej mogą zostać ujęte na koncie 23-4 „Pozostałe rozrachunki z pracownikami”.

Zatem wydatki na zakup pakietów medycznych dla pracowników mogą zostać ujęte w księgach rachunkowych w następujący sposób:

1. Faktura potwierdzająca zakup usług medycznych:

– Wn konto 30 „Rozliczenie zakupu”

– Ma konto 21 „Rozrachunki z dostawcami”,

2. Rozliczenie zakupionych usług :

– Wn konto 40-5 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia” w części pokrywanej przez pracodawcę,

– Wn konto 23-4 „Pozostałe rozrachunki z pracownikami” w części pokrywanej przez pracowników,

– Ma konto 30 „Rozliczenie zakupu”,

3. Potrącenie z wynagrodzenia należności za pakiety medyczne:

– Wn konto 23 „Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń,”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »