| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak rozliczać prowizje bankowe pobrane bezpośrednio z należności

Jak rozliczać prowizje bankowe pobrane bezpośrednio z należności

Jak rozliczać prowizje bankowe pobrane przez bank w przypadku wpływu środków z zagranicy? Kontrahent przekazuje pełną kwotę zapłaty, a na rachunek bankowy spółki wpływa kwota pomniejszona o pobraną prowizję w wysokości 7 euro. Czy w takiej sytuacji do wyceny prowizji i należności zastosowanie będzie miał ten sam kurs? Jak to zaksięgować?

7 euro × 3,4986 PLN/EUR = 24,49 zł

Wn „Usługi obce” 24,49

- w analityce „Prowizje bankowe”

Ma „Rachunek bankowy” 24,49

3. Rozliczenie różnic kursowych od otrzymanej należności:

1000 euro (3,4952 PLN/EUR - 3,5166 PLN/EUR) = -21,40 zł

Wn „Koszty finansowe” 21,40

- w analityce „Ujemne różnice kursowe”

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 21,40

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Prowizji bankowych obciążających dostawcę towarów, pobieranych przez bank z tytułu regulowania należności, nie powinno się przeliczać po kursie, jaki zastosowano do wyceny otrzymanej należności, czyli po kursie kupna banku, z którego usług spółka korzysta. Zastosowanie kursu kupna do prowizji bezpośrednio potraconej z należności spowodowałoby, że pobierane przez bank prowizje byłyby różnie wyceniane, np. te za prowadzenie rachunku - według kursu sprzedaży, a opłaty potrącane z otrzymywanych należności - według kursu kupna. Ponadto takie podejście jest niezgodne z przepisami ustawy o rachunkowości, ponieważ art. 30 ust. 2 ustawy wyraźnie wskazuje, że przelicznikiem właściwym do wyceny w księgach rachunkowych rozchodu walut obcych, w tym również prowizji, jest kurs sprzedaży.

• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK