REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oznaczyć środki trwałe, aby ułatwić sobie inwentaryzację?

PWSK
Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.
Jak oznaczyć środki trwałe, aby ułatwić sobie inwentaryzację?
Jak oznaczyć środki trwałe, aby ułatwić sobie inwentaryzację?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach przy przeprowadzaniu inwentaryzacji coraz częściej wspomagamy się oprogramowaniem komputerowym. Programy do inwentaryzacji przyspieszają oraz upraszczają procedury związane ze spisem z natury, a na dodatek zapewniają automatycznie generowane arkusze podsumowania, na których jak na dłoni widać ewentualnie popełnione błędy. Skuteczne działanie tych programów uzależnione jest jednak przede wszystkim od przejrzystego i trwałego sposobu oznakowania całego majątku.

Dylemat przy wyborze oznakowania – kod kreskowy czy RFID?

Obecnie w znakowaniu środków trwałych prym wiodą dwie metody – tradycyjne kody kreskowe oraz chipy RFID, które przestały już być tylko i wyłącznie technologiczną nowinką.

Autopromocja

Chipy RFID są bardziej odporne i wydajne, aczkolwiek nie można ich wykorzystać do wszystkich celów. Działają na zasadzie wysyłania i odbierania fal radiowych pomiędzy samym chipem a czytnikiem fal RFID.

W jakiej sytuacji lepiej postawić na kody kreskowe?

Głównym argumentem przemawiającym za kodami kreskowymi jest ich cena. To wciąż najtańszy sposób oznaczania środków trwałych na rynku. Chcąc wykorzystać chipy RFID musimy przygotować się na około dwukrotnie wyższy wydatek.

Kody kreskowe lepiej sprawdzają się przy znakowaniu drobnego, niskocennego sprzętu. Rozmiar etykiety z kodem można dostosować do znakowanego przedmiotu, ale należy pamiętać, że im etykieta jest mniejsza, tym trudniej jest ją odszukać i namierzyć skanerem.

Inną zaletą kodów kreskowych jest fakt, że część przedmiotów posiada fabrycznie naniesiony kod handlowy EAN-13, co pozwala zaoszczędzić sobie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba jednak być świadomym wad kodów kreskowych. Zdarza się, że etykiety inwentaryzacyjne zbyt szybko niszczeją, przez co zupełnie przestają spełniać swoje zadanie. Napisy blakną pod wpływem światła stając się nieczytelne. Etykiety się odklejają (np. pod wpływem mycia), a w przypadku intensywnie używanych przedmiotów są zwyczajnie ścierane.

Z tych powodów stawiając na oznakowanie asortymentu kodem kreskowym, należy zwrócić szczególną uwagę na trwałość etykiety samoprzylepnej, na której zostanie on nadrukowany. W przypadku przedmiotów znajdujących się w trudnych warunkach atmosferycznych powinno stosować się wyłącznie etykiety foliowe o dużej wytrzymałości z warstwą dobrego kleju. Wybierając kody kreskowe, warto również rozważyć kupno dodatkowych etykiet zabezpieczających, które podnoszą odporność na zadrapania i ścieranie właściwej etykiety.

Do zadruku etykiet stosowane są specjalistyczne drukarki termo-transferowe, zatapiające w etykiecie specjalny barwnik. Rozsądnie jest zaopatrzyć się w drukarkę, aby móc na bieżąco oznaczać nowe środki trwałe.

Kiedy warto zainwestować w chipy RFID?

Środki trwałe przebywające w ciężkich warunkach korzystniej jest oznaczyć trwałymi chipami RFID, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i termiczne. Chipy przybierają formę naklejek, stalowych linek, plastikowych pastylek czy trytytek.

Koszt takich wytrzymałych znaczników może znacznie przewyższać cenę kodu kreskowego, ale ich wykorzystanie jest niezbędne, jeżeli chcemy mieć pewność, że oznaczenie będzie możliwe do odczytu przez cały cykl życia urządzenia. Konieczność ponownego znakowania środków trwałych w trakcie inwentaryzacji wprowadza niepotrzebny zamęt i jest zaprzeczeniem idei wydajnego systemu do zarządzania majątkiem.

Najbardziej odczuwalną korzyścią znaczników RFID jest znacznie większa szybkość inwentaryzacji wynikającą z możliwości wykorzystania przenośnego czytnika RFID. Czytnik RFID odczytuje chipy z wielu przedmiotów jednocześnie, wystarczy, że znajdzie się w ich pobliżu. Dzięki temu nie jest konieczne namierzanie każdego chipa skanerem, tak jak ma to miejsce w przypadku kodów kreskowych.

Przedmiot oznakowany chipem RFID jest również z reguły bardziej szanowany przez użytkowników. Obecność chipa wywiera czynnik psychologiczny, osoba posługującą się takim przedmiotem czuję się za niego bardziej odpowiedzialna niż gdyby był oznaczony standardowym kodem kreskowym. Wynika to z tego, że oprogramowanie komputerowe wymagane do obsługi chipów RFID przechowuje informacje o tym, kto w danym momencie użytkuje dany przedmiot. Właśnie z tego powodu użycie RFID jest szczególnie rekomendowane w przypadku wartościowych środków trwałych.

Polecamy: Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym

W przypadku niektórych sprzętów znaczenie ma fakt, że chip RFID może zostać ukryty wewnątrz przedmiotu, co nie zaburza jego estetyki.

Wybierając znaczniki RFID należy jednak mieć się na baczności, ponieważ zdarza się, że otoczenie tłumi sygnał emitowany przez chipa. Dlatego kluczowa jest konsultacja ze specjalistą, który pomoże w doborze znaczników do warunków otoczenia.

Podsumowując

Nie ma jednej, prostej recepty na wybór odpowiedniej metody oznakowania środków trwałych. Jeżeli jednak dysponujemy trochę większym budżetem, chcemy skrócić czas poświęcany na spis z natury, oraz zadbać o bezpieczeństwo droższych przedmiotów, to chipy RFID mogą okazać się dobrą inwestycją.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA