| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Inwentaryzacja > Zasada "zamkniętych drzwi" przy inwentaryzacji

Zasada "zamkniętych drzwi" przy inwentaryzacji

Przeprowadzenie inwentaryzacji umożliwia weryfikację rzetelności i aktualności ewidencji, a także pozwala na przyjrzenie się temu, w jaki sposób wygląda ochrona i zarządzanie majątkiem jednostki. Obowiązek rzetelnego i przejrzystego przedstawienia sytuacji majątkowej firmy określa art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Wiarygodność danych zaistnieje tylko wtedy, gdy mogą one zostać porównane ze stanem rzeczywistym. Jedną z zasad, dzięki której można osiągnąć zamierzony cel inwentaryzacji, jest zasada „zamkniętych drzwi”.

Właściwe dokumentowanie ruchu składników umożliwia eliminację problemów związanych z rozliczeniem inwentaryzacji. Problemy te można wyeliminować przez zastosowanie różnorodnych rozwiązań, m.in. poprzez oznaczenie dokumentów przychodów i rozchodów, umieszczanie prostych adnotacji „przed spisem”/”po spisie”, a także wprowadzenie pisemnych odznaczeń nanoszonych przez przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnej.

Rodzaje inwentaryzacji - inwentaryzacja niestandardowa

Wszystkie powody, dlaczego powstały różnicę inwentaryzacyjne muszą być określone przez komisję inwentaryzacyjną w protokole lub w sprawozdaniu końcowym. Protokół musi być zatwierdzony przez kierownika jednostki. To podstawa rozliczenia wszystkich powstałych różnic inwentaryzacyjnych ujętych w księgach rachunkowych. Wedle art. 4 ust.5 ustawy o rachunkowości kierownik jednostki ponosi wszelką odpowiedzialność za wszystkie działania podejmowane podczas inwentaryzacji. Należy pamiętać, że dokonanie spisu z natury nie jest wystarczające do uznania, że obowiązek inwentaryzacyjny został zrealizowany, ponieważ do zakresu inwentaryzacyjnego należy też ustalenie (ewentualnych) różnic inwentaryzacyjnych, wycena, a także decyzja dotycząca sposób ich rozliczenia.

Dowiedz się więcej na www.smartmedia.com.pl lub napisz do nas biuro@smartmedia.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zdjęcia

Zasada "zamkniętych drzwi"
Zasada "zamkniętych drzwi"

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK