| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Księgowanie likwidacji uszkodzonych towarów

Księgowanie likwidacji uszkodzonych towarów

Prowadząc działalność gospodarczą trudno uniknąć sytuacji, w których dochodzi do uszkodzenia towarów oferowanych przez przedsiębiorstwo. W jaki sposób należy przeprowadzić księgowanie likwidacji towarów uszkodzonych?

Jak zaksięgować likwidację towaru?

Właściwym sposobem na zaksięgowanie likwidacji towaru jest wniesienie wartości likwidowanych towarów w księgach rachunkowych w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Jeśli dochodzi do sytuacji, gdy towary ewidencjonowane są w cenie ich zakupu bądź też nabycia, wartość tych rzeczy, które nie nadają się do odsprzedania z tytułu ich uszkodzenia zapisana może być jako:

- Wn konto 76-1 „Pozostałe koszty operacyjne”,

- Ma konto 33 „Towary”.

Jeśli jednak ewidencja magazynowa towarów prowadzona jest w cenach stałych ewidencyjnych, które różnią się od ceny zakupu, niezbędnym staje się wyksięgowanie odchyleń przypadających na likwidowane zapasy, które znajdować się powinny na koncie 34-2 „Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów”. Innego rodzaju koszty powiązane z likwidacją towaru, jak dla przykładu jego utylizacja, księgowane mogą zostać na konto 76-1 „Pozostałe koszty operacyjne”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »