| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak prawidłowo ująć program komputerowy

Jak prawidłowo ująć program komputerowy

Zakupiony program komputerowy należy ująć w księgach rachunkowych jako wartość niematerialną i prawną, a następnie amortyzować. Z kolei program wytworzony we własnym zakresie księguje się jako koszt.

Jego amortyzacja następuje na ogólnych zasadach określonych w ustawie o rachunkowości. Oznacza to, że przy ustalaniu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności. Przepisy podatkowe odnoszą się do tej kwestii bardziej szczegółowo. Nakazują, aby okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od licencji na programy komputerowe oraz od praw autorskich nie był krótszy niż 24 miesiące.

Poszczególne operacje związane z zakupem programu komputerowego w księgach rachunkowych mogą przebiegać w poniższy sposób:

1. Otrzymanie faktury na zakup programu komputerowego: strona Wn konta - 300 Rozliczenie zakupu - wartość w cenie zakupu, strona Wn konta 225 - Rozliczenie VAT naliczonego - VAT naliczony podlegający odliczeniu, strona Ma konta 240 - Inne rozrachunki - wartość brutto,

2. Wprowadzenie programu do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych w cenie zakupu: strona Wn konta 020 - Wartości niematerialne i prawne, strona Ma konta 300 - Rozliczenie zakupu,

3. Zarachowanie odpisu amortyzacyjnego: strona Wn konta 400 - Amortyzacja Ma konto 060 - Umorzenie wartości niematerialnych i prawnych.

Zakupione programy komputerowe ulegają często aktualizacji. Warto w tym kontekście zauważyć, że zwiększenie wartości początkowej o koszty poniesione na ulepszenie polegające na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji dotyczy wyłącznie środków trwałych. Obowiązek zwiększania wartości początkowej nie dotyczy wartości niematerialnych i prawnych. W związku z tym aktualizację programu komputerowego w księgach rachunkowych można ująć na dwa sposoby:

• wprowadzając do ksiąg nową wartość niematerialną i prawną: strona Wn konta 020 - Wartości niematerialne i prawne, strona Ma konta 300 - Rozliczenie zakupu,

• zaliczając do kosztów: strona Wn konta 400 - Koszty według rodzajów, Ma konta 300 - Rozliczenie zakupu.

Jednostka może potraktować aktualizację programu jako wartość niematerialną i prawną, jeżeli spełnia ona warunki art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości. Jeżeli nie spełnia tych warunków, ujmuje ją w kosztach. Metoda ewidencji ulepszenia programu komputerowego w księgach rachunkowych powinna być zapisana w polityce rachunkowości.

Należy też brać pod uwagę zasadę istotności. Na tej podstawie kierownik jednostki może podjąć decyzję o bezpośrednim zaliczeniu w koszty wydatków o małej wartości.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja zakupionego programu

AMORTYZACJA PODATKOWA

Zgodnie z art. 22m ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT i 16m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich nie może być krótszy niż 24 miesiące.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

• Art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK