reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Programy księgowe > E-rachunkowość i sztuczna inteligencja nie zastąpią księgowego

E-rachunkowość i sztuczna inteligencja nie zastąpią księgowego

E-rachunkowość i roboty ze sztuczną inteligencją nie zastąpią księgowych, nawet za 20 lat – taki wniosek płynie z konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce „Elektroniczne sprawozdania w rachunkowości”. Podkreślano jednak, że księgowi muszą podążać za zmianami i stawiać na dobrze rozumianą kreatywność.

Robot nie myśli, ale będzie 2-3 razy szybszy od najbardziej zmotywowanego księgowego” – stwierdził dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas referatu „Roboty w rachunkowości – czy księgowi powinni się ich obawiać” ocenił, że automatyzacja procesów biznesowych z wykorzystaniem technologii Robotic Process Automation (RPA) zmniejsza ryzyko błędów i czas typowych operacji gospodarczych. Jedną z zalet robotów ze sztuczną inteligencją jest według niego „ułatwianie podejmowania decyzji oraz odporność na uprzedzenia i błędy poznawcze”.

Natomiast wśród zagrożeń ze strony takich narzędzi dr hab. Hońko wymienił „uzależnienie księgowych” od firmy zewnętrznej, która będzie zajmowała się robotyzacją. Mówił też o konieczności resetowania zautomatyzowanego systemu rachunkowego oraz zagrożeniu przedostawania się do niego wirusów i innego, niepożądanego oprogramowania.

Podsumowując raport Oxford University o możliwości zastąpienia księgowych przez roboty za 20 lat, dr hab. Hońko zwrócił uwagę, że spodziewa się tego aż 80 proc. uczestników badania. Wskazał jednak na wątpliwości co do metodologii badań, w tym na niedocenianie kreatywności i zdolności analitycznych współczesnych księgowych.

Dr hab. Hońko przekonywał jednak, że księgowi „nie mają się czego obawiać”. „Ich kompetencje, a głównie dobrze rozumiana kreatywność, powodują, że nie zostaną +zautomatyzowani+. Czynności powtarzalne może faktycznie roboty będą wykonywały, ale zostanie w rachunkowości to, co najpiękniejsze, czyli umiejętność +czucia biznesu+, i rzeczywistości +po księgowemu+” – podkreślił.

Dr hab. Hońko zaznaczył także, że robotyzacja jest szansą dla księgowych, gdyż dzięki niej mogą „przyciągnąć młodzież do tego zawodu”. „Potrzebujemy osób, które będą z informatykami +za pan brat+” – mówił. Według niego wzrośnie wtedy prestiż zawodu księgowego.

Prezes Zarządu polskiego oddziału spółki informatycznej Sage Piotr Ciski zwrócił uwagę, że cyfryzacja może wyeliminować nieuczciwych przedsiębiorców.

„Raportowanie z punktu widzenia działalności gospodarczej staje się powszechne i dokładne, a wkrótce będzie się odbywało w czasie rzeczywistym” – zauważył.

Ciski podkreślił, że do niedawna mieliśmy „ogromne problemy” z wykrywaniem działania na granicy prawa, a teraz zostanie ono „bardzo wcześnie rozpoznane i wyeliminowane”.

„Nawet jeżeli rozpoznaliśmy daną anomalię, czy działanie przestępcze, to czasami było zbyt późno, żeby można było zabezpieczyć roszczenia Skarbu Państwa” – zauważył.

Polecamy: Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Wiceprezes SKwP Jerzy Koniecki podkreślił, że cyfryzacja w rachunkowości jest wyzwaniem nie tylko dla księgowych, ale i dla przedsiębiorców, a księgowy, który „myśli kreatywnie i szuka nowych rozwiązań to pierwszy doradca przedsiębiorcy”.

„Żadna maszyna, żadna sztuczna inteligencja tego nie zastąpi, bo takich możliwości nie ma” – podkreślił Koniecki.

Podczas konferencji omawiano także „rewolucyjne” zdaniem ekspertów zmiany w rachunkowości.

Biegły rewident Marta Kostrzewa mówiła o formacie XML jako „nowym obliczu sprawozdań finansowych”, a Aneta Lech o cyfryzacji, jako nowym wyzwaniu w podatkach”. Spotkanie zakończył moderowany przez Agnieszkę Gajewską panel dyskusyjny pt. „Nowoczesne technologie w księgowości, czy przepisy prawa podatkowego. Co jest wyzwaniem dla księgowego?”.

W konferencji uczestniczyło ponad trzystu przedstawicieli tego zawodu z Mazowsza.

Centrum Prasowe PAP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama