| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Terminy składania sprawozdań budżetowych

Terminy składania sprawozdań budżetowych

Przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych (KR RIO) skierował do Ministerstwa Finansów pytania dotyczące interpretacji przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych dotyczące m.in. terminowego sporządzania sprawozdań.

Ministerstwo Finansów informuje również, że nie podziela poglądu - wyrażonego w punkcie 2 pisma Przewodniczącego KR RIO - w sprawie dochowania terminu na przekazanie odbiorcy sprawozdań z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania. Przepisy załącznika nr 44 do rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej określają termin złożenia sprawozdania w jednostce otrzymującej, a nie termin przekazania sprawozdania przez jednostkę sporządzającą, co nie pozwala na zastosowanie art. 57 ust. 5 pkt 2 k.p.a., mówiącego, że termin uznaje się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.

Termin przekazania sprawozdań Rb-30, Rb-31, Rb-33, Rb-34

W jakim terminie należy przekazać do regionalnych izb obrachunkowych sprawozdania Rb-30, Rb-31, Rb-33, Rb-34? Zgodnie z § 23 ust. 1 nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, kierownicy zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, jednostek budżetowych i placówek dysponujący rachunkami dochodów własnych, dysponenci funduszy celowych sporządzają i przekazują sprawozdania tych jednostek do dnia zakończenia ich likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, zgodnie z przepisami (starego) rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Zgodnie z załącznikiem nr 38 starego rozporządzenia termin złożenia sprawozdań półrocznych do RIO upływa nie później niż do 24 lipca, a rocznych do 25 lutego roku następnego. W nowym rozporządzeniu terminy te zostały skrócone i nakazują złożenie, odpowiednio, do 22 lipca i 23 lutego. Wydaje się, że terminy przekazania sprawozdań powinny wynikać również z zapisów starego rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Zapis w § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej zawarty w rozdziale 7 „Przepisy przejściowe i końcowe” określa terminy przekazywania sprawozdań przez kierowników jednostek podlegających likwidacji lub zmianie formy organizacyjno-prawnej na okres likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, zgodnie z przepisami rozporządzenia z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Natomiast jednostki samorządu terytorialnego powinny przekazać do regionalnych izb obrachunkowych zbiorcze sprawozdania w terminach określonych w załączniku nr 38 do rozporządzenia z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, tj. półroczne - do 24 lipca, a roczne do 25 lutego roku następnego.

Ministerstwo Finansów Departament Finansów Samorządu Terytorialnego (ST2-4834-27/SZH/2010/1212)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK