| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość non-profit > Z funduszu statutowego nie pokrywa się straty

Z funduszu statutowego nie pokrywa się straty

Niewielkie nadwyżki przychodów nad kosztami w stowarzyszeniu nieprowadzącym działalności gospodarczej były księgowane na zwiększenie funduszu statutowego. Jeżeli np. w kolejnym roku wystąpi strata - czy można jej pokrycie sfinansować, zmniejszając fundusz statutowy, zamiast księgować ją w koszty następnego roku?

Trzeba tu jednak zauważyć, że w sytuacji gdy występuje strata finansowa netto za dany rok obrotowy, to fundusz statutowy uzupełnia niedobór funduszy własnych stowarzyszenia, spowodowany wystąpieniem tej straty.

Przykład

Stowarzyszenie JODŁA w roku 2006 poniosło stratę na działalności 16 800 zł.

Fundusz statutowy stowarzyszenia na dzień 31.12.2006 r. wynosił 154 300 zł. W bilansie sporządzonym na dzień 31.12.2006 r. fundusze własne, prezentowane w pasywach, przedstawiają się następująco:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencję rozliczenia wyniku finansowego oraz zwiększenia funduszu statutowego stowarzyszenia przedstawiamy na schemacie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Otrzymane składki statutowe od członków stowarzyszenia zalicza się do przychodów jednostki tego okresu sprawozdawczego, w którym następuje wpłata składek.

Składki statutowe zwiększają fundusz statutowy jednostki poprzez rozliczenie wyniku finansowego danego roku obrotowego.

Fundusz statutowy organizacji jest tworzony na podstawie przepisów prawa i statutu jednostki, a przeznaczony na finansowanie jej działalności statutowej. Zasady wykorzystania funduszu statutowego powinny być opisane w statucie jednostki.

Uwaga!

W informacji dodatkowej, w każdym roku obrotowym, podaje się dane o źródłach zwiększenia i sposobie wykorzystania funduszu statutowego (§ 3 ust. 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 r.).

Marianna Sobolewska

Podstawy prawne:

• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• rozporządzenie Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej - Dz.U. Nr 137, poz. 1539; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 11, poz. 117

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »