reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość non-profit > Dokumentacja kosztów działalności jednostek non profit i ich rozliczenie

Dokumentacja kosztów działalności jednostek non profit i ich rozliczenie

Koszty działalności jednostek non profit muszą być właściwie dokumentowane przy zastosowaniu odpowiednich dowodów księgowych. Wynika to przede wszystkim z przepisów prawa bilansowego oraz przepisów podatkowych.

• wynagrodzenia za wykonanie doraźnych prac na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło,

• wynagrodzenia agencyjno-prowizyjne,

• honoraria.

Uwaga!

Do wynagrodzeń nie zalicza się wypłat z funduszy specjalnych (np. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych) oraz wypłat realizowanych ze środków otrzymanych od innych podmiotów (np. zasiłków chorobowych, pielęgnacyjnych, porodowych czy wychowawczych, finansowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych).

Dokumentacja kosztów wynagrodzeń obejmuje sporządzenie listy płac lub też wystawienie rachunku za wykonaną pracę. Dokumenty te zawierają informację o wysokości płacy brutto, wszystkich dokonanych od tej płacy potrąceniach: obligatoryjnych i dobrowolnych oraz podają wartość wynagrodzenia do wypłaty. Na podstawie tych dokumentów dokonuje się rejestracji w księgach rachunkowych rodzajowego kosztu wynagrodzeń. Należy pamiętać, że koszt ten ujmowany jest zawsze na poziomie płacy brutto.

Lista płac jest dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty wynagrodzeń.

Podstawę do sporządzenia listy płac stanowią:

• umowy o pracę, listy obecności, karty urlopowe, zaświadczenia o niezdolności do pracy (zwolnienia lekarskie), zatwierdzone wnioski premiowe itp.,

• oświadczenia pracownika dla celów obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych,

• dokumenty dotyczące świadczeń ze środków ZUS (np. zasiłki rodzinne, zasiłki opiekuńcze),

• dokumenty dotyczące potrąceń z wynagrodzeń (np. tytuły wykonawcze).

Wystawiając rachunki za wykonaną pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, należy posiadać informacje dotyczące zatrudnienia zleceniobiorcy. Informacje te są potrzebne do prawidłowego wyliczenia odliczeń na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Rachunek do umowy zlecenia z odliczeniem składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne jest stosowany przy wypłatach należności z tytułu umów zlecenia zawartych z pracownikami zleceniodawcy oraz osobami niezatrudnionymi w innym zakładzie pracy lub osobami otrzymującymi wynagrodzenie, ale niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia.

Rachunek do umowy zlecenia z odliczeniem składek tylko na ubezpieczenie zdrowotne jest wystawiany w przypadku wypłat z tytułu umów zlecenia przez osoby zatrudnione poza zakładem pracy zleceniodawcy, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia (art. 9 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

reklama

Czytaj także

Autor:

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama