REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże spółki opublikują raporty pozafinansowe - zmiany w rachunkowości

Duże spółki opublikują raporty pozafinansowe - zmiany w rachunkowości /Fotolia
Duże spółki opublikują raporty pozafinansowe - zmiany w rachunkowości /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska wprowadza kolejne zmian w ustawie o rachunkowości. Od 2017 r. duże spółki giełdowe będą musiały publikować raporty pozafinasowe.

Od roku obrotowego 2017 duże polskie spółki giełdowe poza tradycyjnymi raportami o wynikach będą musiały publikować raporty pozafinansowe. Zgodnie z zatwierdzoną we wrześniu przez Radę Unii Europejskiej dyrektywą o rachunkowości firmy muszą informować także o społecznych, pracowniczych i środowiskowych aspektach swej działalności.

Autopromocja

Raporty pozafinansowe

W raportach będą musiały się znaleźć także m.in. informacje o poszanowaniu w spółce praw człowieka i przeciwdziałaniu korupcji. Na świecie inwestorzy coraz częściej chcą wiedzieć, jak spółka radzi sobie z podobnymi wyzwaniami.

– Jak dbają o pracowników, tzn. czy jest ryzyko strajku, ile jest wypadków – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Robert Sroka, CSR Project Manager w Crido Taxand. – Czy ta dynamika wypadkowości jest mniejsza czy większa, jaka jest rotacja, czy środki przeznaczane na koszty rotacji są większe. Biorą pod uwagę wskaźniki środowiskowe, tzn. to, jak spółka przygotowuje się do zmian środowiskowych, czy optymalizuje swoje zużycie zasobów kosztowo, a też jak budowane są relacje ze społecznością, czy na przykład nie ma ryzyka bojkotu konsumenckiego, który mógłby obniżyć na przykład sprzedaż towarów czy usług danej spółki, co z kolei mogłoby wywołać spadek wartość akcji.

Jednostki mikro mogą skorzystać z uproszczeń w sprawozdawczości już za 2014 r.

Zobowiązane będą duże spółki

Na razie nowe przepisy będą dotyczyły spółek zatrudniających ponad 500 pracowników. To obciążenie dla firm, ale też dodatkowy atut, bo dzięki informacjom pozafinansowym można lepiej ocenić ich perspektywy. Dostrzegają to choćby inwestorzy długoterminowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepiej jest w Wielkiej Brytanii, ponieważ tam są najdłuższe tradycje, oraz we Francji, gdzie mamy trochę inny model biznesowy, tzn. gdzie aktywa są zarządzane w większości przez fundusze emerytalne – mówi Robert Sroka. W związku z tym, że tego typu fundusze inwestują długoterminowo, bardziej zwracają uwagę na ryzyko, które w dłuższej perspektywie może przełożyć się na wartość czy kondycję spółki na rynku.

W Europie w ostatnich dwóch latach średnio o 30 proc. rocznie rosły aktywa zarządzane przez fundusze zainteresowane odpowiedzialnym inwestowaniem – wynika z raportu Eurosif European SRI Study 2014. Oznacza to 5,2 bln euro inwestycji. W Polsce, gdzie za raport odpowiadał Crido Taxand, jak na razie nie zwraca się większej uwagi na te pozafinansowe informacje. W ostatnim roku podobne dane publikowało u nas zaledwie 12 spółek giełdowych, ale żaden liczący się polski inwestor nie sygnalizował, że jest nimi zainteresowany

Badanie i ogłaszanie sprawozdań finansowych

– Od dwóch lat nie pojawił się na polskim rynku żaden duży gracz, który w ten sposób podejmowałby decyzje inwestycyjne – zwraca uwagę CSR Project Manager w Crido Taxand. – Inwestorzy, z którymi rozmawiamy, mówią, że znają ten trend, niektórzy nawet potrafią integrować dane finansowe z danymi pozafinansowymi. Natomiast na razie nie ma popytu ze strony klientów na tego typu produkty inwestycyjne.

Przy inwestycjach można kierować się danymi pozafinansowymi ze względów etycznych, odrzucając z tych powodów firmy, które postępują według nieakceptowanych przez inwestora zasad. Można jednak też potraktować je na chłodno i zbadać, która spółka naraża się na kryzys wizerunkowy i związany z nim spadek cen akcji.

– Wiemy więcej o spółce, dlatego jako inwestorzy minimalizujemy ryzyko, że zainwestujemy w spółkę, która będzie miała kłopoty. A doświadczenie pokazuje, że problemy w obszarach pozafinansowych bardzo często wyprzedzają problemy finansowe, więc to jest typowe zarządzanie ryzykiem – podsumowuje Robert Sroka, CSR Project Manager w Crido Taxand.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA