REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowi, technologia i społeczeństwo 5.0

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Księgowi jako część społeczeństwa 5.0
Księgowi jako część społeczeństwa 5.0

REKLAMA

REKLAMA

Połączenie technologii z pracą księgowych. Księgowi jako część społeczeństwa 5.0. Okazuje się, że okres pandemii jeszcze bardziej uświadomił zarówno firmom, jak i księgowym, że kluczem do sukcesu jest innowacja. To ona wyzwala zmiany, które pozwalają przedsiębiorstwom rosnąć.

Jak wynika z raportu „Technologia w służbie bezpieczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”, opracowanego przez fundację Digital Poland, coraz więcej z nas, bo aż 80%, jest zdania, że technologie rzeczywiście w zauważalny sposób ułatwiają codzienne życie. Polubiliśmy automatyzację procesów i ubolewamy nad tym, że w niektórych firmach brakuje innowacyjności. Przyznaje to prawie 50% badanych.

Autopromocja

Od pandemii do cyfryzacji

Jak można podnieść poziom innowacyjności polskiego biznesu i w jaki sposób pomaga w tym branża księgowa? Przedsiębiorstwa, które nie mają odpowiednich technologii, coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług biur rachunkowych. A to właśnie one przenoszą dziś księgowość do świata online. Dzięki temu szybciej i sprawniej obsługują rosnącą grupę klientów. Uczą też współpracujące z nimi firmy nowych sposobów komunikacji i współdziałania w wirtualnym świecie.

- Pandemia zdecydowanie korzystnie wpłynęła na poziom kompetencji cyfrowych całego społeczeństwa. Zamknięcie w domach, praca zdalna, ograniczenie handlu w sklepach stacjonarnych niejako zmusiły nas do przeniesienia części życia oraz biznesu do świata wirtualnego. To sprawiło, że wiele firm, w tym biur rachunkowych, zdecydowało się na wprowadzenie nowych rozwiązań, które dziś podnoszą ich konkurencyjność na rynku i pomagają w kontaktach z klientami. Księgowi najczęściej wybierają programy odczytujące dane z dokumentów, umożliwiające ich gromadzenie w elektronicznym archiwum lub ułatwiające zarządzanie pracą w biurze rachunkowym – wyjaśnia Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Praca zdalna zwiększyła też odsetek osób, które postawiły na w pełni cyfrową komunikację. 88% badanych chce dziś mieć możliwość przechowywania całości swojej korespondencji w formie elektronicznej. Dotyczy to również e-faktur.

- Potrzeba szybkiej komunikacji zaowocowała rozwiązaniami, które pozwalają zgromadzić ważną korespondencję w jednym miejscu. Zamiast przesyłać e-maile, księgowi mogą kontaktować się z klientami za pomocą programu, mając jednocześnie pod ręką całą dokumentację klienta – dodaje Krzysztof Wojtas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na czym polega społeczeństwo 5.0?

Proces transformacji cyfrowej, który przyśpieszyła pandemia, to jednak dopiero początek zmian. Przyszłością jest społeczeństwo 5.0. To zapoczątkowana w Japonii koncepcja nowego modelu społeczeństwa. Ma on być on skoncentrowany na człowieku oraz podnoszeniu jakości jego życia, które opiera się na integracji nowych technologii z ludźmi. W społeczeństwie 5.0 świat realny przenika się zatem z cyberprzestrzenią, a u podstaw działań leżą big data, sztuczna inteligencja, internet rzeczy czy automatyka. Dzięki nim rozwiązywane są problemy społeczne i gospodarcze.

Koncepcja ta funkcjonuje także pod nazwą społeczeństwa kreatywnego, w którym stale tworzy się nowe wartości i usługi, dba się o zrównoważony i trwały rozwój. To wszystko sprawia, że życie ludzi staje się wygodniejsze.

Członkowie społeczeństwa 5.0 są otwarci, szanują się wzajemnie i nie tworzą międzypokoleniowych barier. Co zrozumiałe, doceniają innowacje oraz współpracę biznesu, państw oraz organizacji pozarządowych, która jest podstawą do tworzenia nowoczesnych rozwiązań - nie tylko na rynku krajowym, ale i globalnym.

Jaką rolę pełnią księgowi w społeczeństwie 5.0?

Jaką rolę w budowaniu tak zdefiniowanego społeczeństwa odgrywa dziś księgowość? Przede wszystkim dzięki wprowadzaniu technologii tworzy nowe standardy współpracy, komunikacji oraz wymiany danych między instytucjami oraz ich pracownikami. To z kolei pozwala przyspieszać proces cyfryzacji w Polsce. Choć dzięki pandemii przebiega on sprawniej, w najnowszym rankingu DESI (Digital Economy And Society Index), prezentującym rozwój cyfrowej gospodarki oraz społeczeństwa, zajęliśmy dopiero 23 miejsce na 28 państw Unii Europejskiej. Wciąż mamy zatem wiele do zrobienia, a w podnoszeniu kompetencji cyfrowych Polaków z pewnością pomogą branże, które tak jak dziś księgowość wdrożą innowacje oparte na danych i zaczną z nich na co dzień korzystać.

- Połączenie technologii z pracą księgowych sprawia, że pewne czynności mogą być wykonywane jednocześnie. Gdy dane są automatycznie odczytywane z faktur, księgowi mają czas na przygotowanie deklaracji lub obsługę klientów. Dzięki temu, że system zdejmuje z pracowników biur rachunkowych konieczność realizacji wielu zadań, są oni w stanie skupić swoją uwagę na trudniejszych zagadnieniach lub poszerzyć swoją wiedzę i podnieść kwalifikacje – tłumaczy Krzysztof Wojtas.

Pandemia przyspieszyła wdrożenie nowych technologii w wielu branżach. Pojawiły się rozwiązania usprawniające pracę z danymi oraz wirtualne współdziałanie zespołów. Wiele firm zaczęło wystawiać faktury online i przesyłać księgowym dokumenty za pomocą odpowiednich programów. Zarówno przedsiębiorstwa, jak i biura rachunkowe wkroczyły do cyfrowego świata. A to wszystko przybliża nas do miana społeczeństwa 5.0.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA