| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Zawód księgowego wymaga podwyższania kwalifikacji

Zawód księgowego wymaga podwyższania kwalifikacji

Zawód księgowego jest to zawód, który wymaga cały czas podwyższania kwalifikacji. Tym bardziej, że postępująca cyfryzacja usług księgowych będzie miała coraz większy wpływ na pracę księgowych. Nie oznacza to wcale, jak niektórzy wieszczą, że w związku z cyfryzacją, pracy dla księgowych będzie mniej, ale na pewno praca księgowych będzie jakościowo inna. Niezbędne w związku z tym, poza księgowymi, staną się dodatkowe kwalifikacje.

W kwestii współpracy pomiędzy przedsiębiorcą a księgowym. Wiem, że Stowarzyszenie zamierzało uruchomić szkolenia z zakresu rachunkowości zarządczej.

Jeszcze takiego szkolenia z rachunkowości zarządczej nie uruchomiliśmy, ale chcemy je uruchomić. Z tym, że chcemy je dedykować nie tylko dla księgowych, ale również dla przedstawicieli zarządów, aby dzięki temu poprawić komunikację pomiędzy szeroko rozumianą rachunkowością a zarządzaniem w firmie. Większość księgowych musi wchodzić w obszar rachunkowości zarządczej, natomiast dyrektorzy finansowi czy zarządy nie za bardzo chcą wchodzić w rachunkowość. Wolą korzystać z gotowego materiału lub z podpowiedzi ze strony księgowego. Nie wiem, czy to nam wyjdzie, bo raczej nie jest to nasz segment rynku. Rachunkowość zarządcza dotyczy większych firm, korporacji. Naszym segmentem rynku jest natomiast te 97% mniejszych przedsiębiorstw, a nie tych kilka procent spółek dużych, giełdowych, międzynarodowych korporacji czy instytucji finansowych. Nie oznacza to, że nie powinniśmy szkolić kierownictw małych przedsiębiorstw w zakresie rachunkowości zarządczej, bo to na pewno ułatwi lepsze zarządzanie, lepszą ochronę obrotu gospodarczego.

Czy można wskazać na jakie najczęściej problemy natykają się księgowi w swojej pracy zawodowej? Na co najczęściej się uskarżają?

Jeżyli mówimy o tzw. masówce, czyli małych i średnich przedsiębiorstwach, to problemem jest przede wszytki całkowity brak zrozumienia wymagań wynikających z ustawy o rachunkowości. Generalnie firmy w Polsce nastawione są na rozliczenie podatkowe, czyli żeby było jak najmniejsze zagrożenie ze strony fiskusa. Dwa, jesteśmy w wielu przypadkach takim niechcianym obowiązkiem – trzeba zrobić to sprawozdanie, bo każą, bo należy je złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego. Przedsiębiorcy natomiast to nie jest potrzebne, bo ma swój zeszyt i uznaje, że wszystko lepiej wie niż księgowi. Nie jest to oczywiście prawdą, myślę, że to ma krótkie nogi. Wielu przedstawicieli biznesu przekonało się jak krótkie ma to nogi, gdy doszło do sprawy spornej z urzędem skarbowym. Nie wystarczy więc powiedzieć, że sprawy finansowe to nie moje sprawy, to sprawy głównej księgowej, ale trzeba na ten temat trochę wiedzieć.

Jakie są główne plusy wykonywania zawodu księgowego? Czy dla młodych ludzi jest to zawód z przyszłością?

Postrzegam księgowego, czy też pracownika rachunkowości jako osobę dobrze wykształconą, osobę potrafiącą przewidywać przyszłość przedsiębiorstwa, osobę potrafiącą organizować i oceniać jakość biznesu. Czyli absolutnie tak, jest to zawód w tym kontekście jak najbardziej z przyszłością.

Księgowy to za mało, potrzebny jest prawnik i doradca podatkowy

W jaki sposób Stowarzyszenie integruje środowisko księgowych? Czy tylko przez tego rodzaju konferencje jak ta dzisiejsza z okazji Dnia Księgowego?

Jeżeli mówimy o warszawskim Oddziale Okręgowym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, bo tak naprawdę jest to dzisiaj nasze święto – cztery tysiące dwieście osób zrzeszonych w kilku kołach, klubach. Te osoby spotykają się w swoim gronie, wymieniają doświadczenia zawodowe. Organizujemy nieodpłatne konsultacje dla naszych członków, gdzie mogą przyjść na dyżury do określonych ekspertów. W ramach działalności statutowej – a m.in. dzisiejsza uroczystość to jest działalność statutowa – mamy odczyty, konferencje. Natomiast oprócz tego prowadzimy komercyjną działalność edukacyjną. Zawsze powtarzam, bo to jest mój ulubiony wskaźnik, że nasz warszawski odział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce realizuje 530 tys. osobogodzin szkoleń komercyjnych. To się przekłada na ponad dwa tysiące słuchaczy na kursach długich (powyżej 200 godzin) i od pięciu do sześciu tysięcy słuchaczy na kursach krótkich. To jest najlepszy obraz naszej działalności. Ponadto, staramy się także reprezentować księgowych, reprezentować ich interesy przed organami ustawodawczymi.

Jak będzie ewoluował rynek usług księgowych, czy zmiany m.in. związane z cyfryzacją będą wpływały na ten rynek? Co może się wydarzyć w najbliższych latach?

Myślę, że dużo się zmieni. Bardziej pójdziemy w outsourcing, ale taki outsourcing z prawdziwego zdarzenia, czyli w odpowiedzialne wyspecjalizowane biura rachunkowe. Konieczny będzie rozwój kwalifikacji osób pracujących w biurach rachunkowych, by poprawił się kontakt z zarządem. Ta współpraca musi być nieco bardziej wyrafinowana, bardziej służyć biznesowi.

Mówimy o dużych biurach rachunkowych, a co w takim razie z małymi biurami?

Przy takim rynku, przy takiej działalności gospodarczej jaka jest obecnie w Polsce należy sądzić, że każdy znajdzie dla siebie miejsce na rynku usług księgowych i to jeszcze przez wiele, wiele lat. Myślę, że to przede wszystkim wiedza i kwalifikacje będą decydowały o zdobywaniu klientów czy kontrahentów, tak jak dzisiaj mamy biura rachunkowe, które mają dwóch lub trzech klientów i funkcjonują na rynku, a z drugiej strony mamy duże biura rachunkowe, które mają kilkuset klientów.

Dziękuję uprzejmie za rozmowę

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »