REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zmiany w rachunkowości w 2019 roku
Zmiany w rachunkowości w 2019 roku

REKLAMA

REKLAMA

Skrócenie okres przechowywania sprawozdań finansowych do co najmniej pięciu lat, rozszerzenie katalogu jednostek małych, mogących skorzystać z uproszczeń w rachunkowości, czy też rozszerzenie kręgu jednostek uprawnionych do stosowania dodatkowych uproszczeń w zakresie ewidencji i leasingu. To tylko niektóre propozycje zmian w rachunkowości, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Polecamy: Controlling i Rachunkowość Zarządcza – prenumerata

Autopromocja

W dniu 14 czerwca br. odbyła się konferencja „„Księgowi Przyszłości. W erze zmian” połączona z finałem trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu „Księgowi Przyszłości”. Poznaliśmy najlepsze drużyny uczniowskie, studenckie, zawodowe oraz kadrowo – płacowe. I miejsce w konkursie „Księgowi Przyszłości” zajęły drużyny: Unicorn of taxes Zespół Szkół Ekonomicznych im. S. Staszica w Poznaniu (kategoria uczniowska); 3xM z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (kategoria studencka), Mrówki Atomówki (kategoria płacowo – kadrowa) oraz Przebiegli Biegli (kategoria zawodowa). Patronem honorowym wydarzenia było Ministerstwo Finansów. Natomiast organizatorem Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz firma Soneta. W konkursie wzięło udział ponad 1800 uczestników (606 drużyn trzyosobowych w czterech kategoriach tematycznych). Partnerami medialnymi konkursu byli m.in. Infor.pl oraz Inforlex.

Wydarzenie było okazją do rozmów na temat tego w jakim kierunku zmierza zawód księgowego. Poruszane były zarówno kwestie zmian w postrzeganiu tego zawodu oraz jego roli w przedsiębiorstwach, jak i planowane zmiany w przepisach prawnych. W czasie konferencji mogliśmy usłyszeć m.in. o najnowszych planach Ministerstwa Finansów dotyczących zmian w rachunkowości. Zaprezentowała je podczas swojego wystąpienia Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów.

Polecamy: Wideoakademia księgowych i biur rachunkowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Rachunkowość ulega ciągłym zmianom. Polskie prawo bilansowe reaguje bowiem na społeczne i gospodarcze przeobrażenia, które nieprzerwanie się dokonują. W tym zakresie brane są pod uwagę przede wszystkim małe jednostki, których specyficzny charakter ustawodawca stara się uwzględniać. Przepisy o rachunkowości usiłują generalnie sprostać oczekiwaniom runku w obszarze rozwoju przedsiębiorczości. Obecnie panujące tendencje w prawodawstwie dążą m.in. do wprowadzenia rozwiązań o charakterze uproszczeniowym. W tym kierunku podąża też ustawa o rachunkowości” – powiedziała Joanna Dadacz.

Planowane są obecnie w resorcie finansów ułatwienia w prawie bilansowym. Jedna ze zmian obejmuje modyfikację przepisów ustawy o rachunkowości w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak wyjaśniła dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów: „Na mocy tej ustawy została zmieniona część przepisów ustawy o rachunkowości, której odpowiednie przepisy wprowadzają generalny obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych zarówno jednostkowych, jak i skonsolidowanych oraz sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności na rzecz administracji publicznej w postaci elektronicznej dla wszystkich podmiotów, które stosują ustawę o rachunkowości. W odniesieniu do podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców, czyli do Krajowego Rejestru Sądowego, przepisy wprowadzają dodatkowo obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych w strukturze logicznej oraz w formacie, który będzie udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów. Te przepisy wchodzą w życie z dniem 1 października tego roku i obecnie w Ministerstwie Finansów trwają bardzo intensywne prace nad stworzeniem tych schematów i formatów, które będą udostępnione. Departament Rachunkowości od strony merytorycznej jest w te prace bardzo mocno zaangażowany”.

Celem powyższych działań jest przyczynienie się do eliminacji barier regulacyjnych i biurokratycznych oraz do ograniczenia wymogów formalnych związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Co pozwoli na obniżenie kosztów przygotowania sprawozdania finansowego i kosztów prowadzenia rachunkowości. Ministerstwo Finansów zakłada, że działania te zwiększą pewność obrotu gospodarczego oraz ułatwią dostęp do danych i wszystkich dokumentów składanych do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zobacz: Klasyfikacja Środków Trwałych ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 2010

Poza powyższymi, będą miały miejsce także kolejne zmiany w rachunkowości, planowane na rok 2019. Joanna Dadacz poinformowała, że „obecnie procedowany jest projekt ustawy o uproszczeniach dla przedsiębiorstw w prawie podatkowym i gospodarczym. Jest to pakiet zmian różnego typu ustaw adresowanych do przedsiębiorców. Ten pakiet zmian został nazwany „Pakietem zmiana dla małych i średnich przedsiębiorstw”. Jakie w związku z tym czekają nas zmiany w obszarze rachunkowości? Zostanie skrócony okres przechowywania sprawozdań finansowych, będzie je trzeba przechowywać przez okres co najmniej pięciu lat. Obecnie zatwierdzone sprawozdania finansowe podlegają trwałemu przechowywaniu. Przewidywana jest zmiana polegająca na rozszerzeniu katalogu jednostek małych, poprzez zwiększenie progów wartościowych dla tych jednostek do ich maksymalnej wielkości, które określone są w dyrektywie do spraw rachunkowości, w oparciu o którą działa prawo polskie. Zmiana ta dotyczyć będzie ponad trzech tysięcy jednostek, co stanowić będzie pond 7-porc. wzrost liczby jednostek małych, określonych w ustawie o rachunkowości, a co za tym idzie, mogących skorzystać z uproszczeń zawartych w tej ustawie”.


Mówiąc o zmianach wskazała ponadto, że ustawodawca podjął także „próbę rozszerzenia katalogu jednostek mikro w zakresie sporządzania sprawozdania finansowego, na większą niż dotychczas liczbę, ale tych jednostek, które nie są objęte dyrektywą w sprawie rachunkowości, czyli będzie to dotyczyć osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, czy też spółek partnerskich. Obejmie wymienione jednostek, jeżeli ich przychody ze sprzedaży netto towarów i produktów oraz operacji finansowych będą wynosiły równowartość w walucie polskiej nie mniej niż 2 mln euro, ale nie więcej niż 3 mln euro za poprzedni rok obrotowy”.

W ramach planowanych rozwiązań Ministerstwo Finansów chce wprowadzić także inne uproszczenia. ”Mamy zamiar rozszerzyć krąg jednostek uprawnionych do stosowania dodatkowych uproszczeń w zakresie ewidencji i leasingu, w zakresie zwolnienia ustalania podatku odroczonego, w zakresie zwolnienia stosowania przepisów dotyczących instrumentów finansowych. Mamy również zamiar zwiększyć ilość jednostek, mający prawo do stosowania uproszczonych zasad kalkulacji kosztu wytworzenia produktu. Chcemy także zbliżyć rachunkowość jednostek mikro i małych (nie mających oczywiście tych form określonych dyrektywą do spraw rachunkowości) oraz organizacji pozarządowych do przepisów podatkowych. Jeżeli chodzi o ścisłe zbliżenie rachunkowości z prawem podatkowym, zamierzamy zezwolić tymże jednostkom stosowanie zasad rachunkowości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych określonych w prawie podatkowym. Zamierzamy również wprowadzić ułatwienie polegające na odstąpieniu od tworzenia obciążających koszty rachunkowe rezerw na znane jednostce ryzyko oraz grożące straty oraz skutki innych zdarzeń, czyli np. odstąpienia od tworzenia rezerwy na skutki toczącego się postępowania sądowego, na straty z transakcji gospodarczych w toku. Wreszcie, zamierzamy pozwolić na odstąpienie od tworzenia odpisów aktualizujących wartość aktywów, np. jeżeli chodzi o odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych. Zezwolimy także na odstąpienie od konieczności tworzenia biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, dotyczących przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych” – powiedziała dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów.

Propozycje zawarte w pakiecie zaadresowanym dla małych i średnich przedsiębiorstw są obecnie w trakcie uzgodnień. Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, planowany termin wejścia w życie tych nowych przepisów to 1 stycznia 2019 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA