REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek wystawienia zaświadczenia o przychodach emerytów/rencistów

Zuzanna Głowacka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 1 marca 2010 r. płatnik składek zatrudniający emeryta/rencistę ma obowiązek wystawić zaświadczenie o wysokości osiągniętego przez tę osobę przychodu w 2009 r.

Obowiązek dostarczenia zaświadczenia/oświadczenia do ZUS mają również emeryci/renciści, którzy w 2009 r. byli zatrudnieni, pełnili służbę, wykonywali inną pracę zarobkową albo prowadzili pozarolniczą działalność.

Autopromocja

Jeżeli płatnik składek nie wystawi zaświadczenia albo nie przekaże go do ZUS do 1 marca 2010 r., powinien to zrobić niezwłocznie od ujawnienia tej okoliczności. Obowiązkiem zarówno płatnika składek, jak i emeryta/rencisty jest informowanie ZUS o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i osiąganych z tego tytułu przychodach.

WAŻNE!

Niezależnie od tego, czy w minionym roku płatnik składek powiadomił ZUS o podjęciu zatrudnienia przez świadczeniobiorców czy nie, ZUS rozliczy emeryturę/rentę.

Wyjątkowo nie muszą informować ZUS o podjęciu zatrudnienia emeryci/renciści, których przychodu ZUS nie rozlicza ze względu na rodzaj świadczenia czy ukończenie powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(?) Zatrudniamy zleceniobiorcę od 1 października 2009 r., który ma prawo do wcześniejszej emerytury. Nie płacimy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za tę osobę, ponieważ jest ona zatrudniona w innej firmie na pełny etat. Zleceniobiorca nie przystąpił dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Czy musimy powiadamiać ZUS o wysokości przychodu za okres pracy zleceniobiorcy w 2009 r.?

Tak, mają Państwo obowiązek wystawić i dostarczyć do ZUS zaświadczenie o wysokości przychodu uzyskanego przez emeryta w 2009 r. . W zaświadczeniu o wysokości przychodu za 2009 r. powinni Państwo wskazać wysokość przychodu uzyskanego w okresie od 1 października do 31 grudnia 2009 r.

Na rozliczanie renty/emerytury ma wpływ przychód uzyskany z tytułu wykonywania działalności, która stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych (nawet jeżeli nie są z tego tytułu opłacane składki), tj. przychód uzyskany m.in. przez:

pracowników,

osoby wykonujące pracę nakładczą,

członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,

osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,

posłów i senatorów pobierających uposażenie oraz posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w Rzeczypospolitej Polskiej,

osoby pobierające stypendium sportowe,

osoby pobierające stypendium, będące słuchaczami Krajowej Szkoły Administracji Publicznej,

osoby wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,

osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych lub pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na które zostały skierowane przez powiatowy urząd pracy,

osoby pobierające stypendium w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na staż lub przygotowanie zawodowe,

duchownych,

żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę, z wyłączeniem żołnierzy pełniących służbę wojskową w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego oraz żołnierzy pełniących okresową służbę wojskową,

osoby odbywające służbę zastępczą,

funkcjonariuszy Służby Celnej,

osoby pobierające świadczenie szkoleniowe wypłacane po ustaniu zatrudnienia.

Nie należy wystawiać zaświadczenia o przychodach z umowy zlecenia zawartej z uczniem lub studentem do ukończenia 26 lat, bo taka umowa nie jest tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wyjątkowo objęta jest ubezpieczeniami, jeżeli została zawarta jako dodatkowa umowa między pracodawcą a uczniem lub studentem do ukończenia 26 lat.

WAŻNE!

Zleceniodawca nie ma obowiązku wystawiania zaświadczenia o wysokości przychodu uzyskanego przez zatrudnionego rencistę w ramach umowy zlecenia, jeżeli rencista nie ukończył 26 lat i jest uczniem gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły ponadpodstawowej lub jest studentem.

Przychód z umowy zlecenia zawartej z uczniem lub studentem ma jednak wpływ na wypłatę renty socjalnej.

 

(?) Od września 2009 r. zatrudniłem emeryta. Osoba ta 65 lat ukończyła w lipcu 2009 r., przed rozpoczęciem pracy, dlatego nie powiadomiłem ZUS o zatrudnieniu emeryta. Co miesiąc są przekazywane do ZUS imienne raporty rozliczeniowe za tego pracownika. Czy mam obowiązek informować ZUS o wysokości uzyskanego przez niego przychodu w 2009 r.?

Nie ma Pan obowiązku wystawiania zaświadczenia o wysokości przychodu pracownika za 2009 r., ponieważ emeryt przed zatrudnieniem u Pana ukończył 65 lat. To oznacza, że emeryt może osiągać przychody bez ograniczenia, od miesiąca, w którym ukończył 65 lat.

Jednak na wniosek emeryta powinien Pan wystawić mu zaświadczenie o wysokości przychodu. Emeryt powinien zwrócić się do Pana o wystawienie takiego zaświadczenia, jeżeli przed zatrudnieniem u Pana w 2009 r. pracował w innej firmie. ZUS rozlicza emeryturę/rentę za okres od 1 stycznia 2009 r. (albo od dnia przyznania świadczenia, jeżeli przypada on później niż 1 stycznia 2009 r.) do miesiąca poprzedzającego miesiąc osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jeśli jednak jest to dla emeryta bardziej korzystne, emeryt może złożyć w ZUS wniosek o rozliczenie emerytury na ogólnych zasadach, a więc za cały 2009 r. W zależności od wysokości uzyskanego w 2009 r. przychodu takie rozliczenie dla emeryta może być korzystniejsze.

(?) Jestem kadrową w firmie, w której są zatrudnieni emeryci. Jestem w trakcie wystawiania im zaświadczeń o wysokości osiągniętych przez nich przychodów w 2009 r. Z jednym z pracowników - emerytów, który ma prawo do wcześniejszej emerytury, dodatkowo została podpisana umowa zlecenia od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2009 r. Czy w zaświadczeniu do ZUS powinnam wykazać łączny przychód, czy tylko przychód ze stosunku pracy?

W zaświadczeniu powinna Pani wykazać łączny przychód z tytułu pracy w ramach stosunku pracy i z tytułu umowy zlecenia.

W rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych przychód z umowy o pracę to zarówno przychód uzyskany w ramach stosunku pracy, jak i z tytułu pracy wykonywanej na rzecz pracodawcy na podstawie: umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczeniu usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, albo z umowy o dzieło - jeżeli wymienione umowy emeryt zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub w ramach tej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym wiąże go umowa o pracę. Wykonywanie umowy cywilnej przez pracownika na rzecz pracodawcy jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych tak samo jak umowa o pracę.

(?) Jestem księgową w firmie ochroniarskiej. Zatrudniamy również emerytów i rencistów. Jeden z zatrudnionych emerytów ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy na kolei. W 2009 r. wypłaciliśmy temu pracownikowi nagrodę jubileuszową. Nagroda ta, według zasad jej przyznawania, przysługuje co 5 lat. Czy wystawiając zaświadczenie o osiągniętym przychodzie, muszę wykazać również kwotę wypłaconej nagrody?

Nie powinna Pani w zaświadczeniu do ZUS o przychodzie za 2009 r. wpisywać kwoty nagrody jubileuszowej, którą pracownik otrzymał w 2009 r.

Jeżeli emeryt/rencista był zatrudniony na podstawie stosunku pracy, w zaświadczeniu o wysokości przychodu za 2009 r. płatnik składek powinien podać kwoty przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem tych kwot przychodów, które nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Kwoty nagrody jubileuszowej wypłacanej nie częściej niż co 5 lat nie wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Dlatego nie należy jej wykazywać w zaświadczeniu o dochodzie osiągniętym w 2009 r.

Przykładowy wzór zaświadczenia o wysokości przychodu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Więcej na ten temat przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

    Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

    Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

    Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

    Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

    Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

    Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku

    Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

    Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

    Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

    Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

    PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

    Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

    Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

    Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

    REKLAMA