| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Surowe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Surowe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Pracodawców zatrudniających nielegalnie cudzoziemców czekają surowe kary i sankcje. Zmiany w tym zakresie przewidują nowe przepisy ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom, które wchodzą w życie 21 lipca 2012 r.


Jeżeli pracodawca zatrudni cudzoziemca na podstawie innej umowy niż umowa o pracę, to zgodnie z omawianą ustawą przyjmuje się domniemanie uzgodnienia między pracodawcą a cudzoziemcem wynagrodzenia w kwocie 3-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Również w tym przypadku zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą starać się udowodnić, że umówiono się na inną wysokość wynagrodzenia. Przepisy ustawy ustanawiają bowiem minimalne zasady ochrony dla cudzoziemców.

Zmiany w ochronie przedemerytalnej - poradnik pracodawcy >>


Przykład

Cudzoziemcowi zostało powierzone wykonywanie pracy na umowę zlecenia w formie ustnej. Nie zostały mu potwierdzone warunki pracy i płacy na piśmie. W razie sporu przed sądem, jeżeli zleceniodawca udowodni, że cudzoziemiec umówił się z nim np. na wynagrodzenie miesięczne w kwocie 3,5 tys. zł, to takie wynagrodzenie zostanie mu zasądzone przez sąd za każdy miesiąc pracy.


Podmiot, który powierza wykonywanie pracy cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski, będzie miał obowiązek pokryć koszty związane z przesłaniem cudzoziemcowi zaległych należności do państwa, do którego cudzoziemiec powrócił lub został wydalony.


WAŻNE!

Jeżeli podmiot zatrudni cudzoziemca na podstawie innej umowy niż umowa o pracę, przy dochodzeniu zaległego wynagrodzenia i innych świadczeń obowiązuje domniemanie uzgodnienia wynagrodzenia w kwocie 3-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Odpowiedzialność podwykonawców i wykonawców


Często się zdarza, że to podwykonawca powierza wykonywanie pracy cudzoziemcowi, który nie ma ważnego dokumentu uprawniającego do przebywania w Polsce, a następnie ten podwykonawca staje się niewypłacalny. W takim przypadku omawiana ustawa zabezpiecza interesy zatrudnionych cudzoziemców w taki sposób, że jeżeli podwykonawca wykonawcy jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, a egzekucja przeciw niemu okaże się bezskuteczna lub przemawia za tym szczególnie ważny interes cudzoziemca, to wykonawca ma obowiązek:

- wypłacić cudzoziemcowi zasądzone zaległe wynagrodzenie i związane z nim świadczenia,

- pokryć koszty związane z przesłaniem cudzoziemcowi zaległych należności do państwa, do którego cudzoziemiec powrócił lub został wydalony,

- ponieść koszty wydalenia cudzoziemca.


Więcej na ten temat w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń. Zamów w sklepie INFOR >>

Czytaj także

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »