| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Korekta kosztów podatkowych - nowe zasady w 2013 r.

Korekta kosztów podatkowych - nowe zasady w 2013 r.

Jedną z istotnych zmian w ustawach o podatkach dochodowych jest rozwiązanie polegające na obowiązku dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności ustalonego przez strony, a gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni – w przypadku nieuregulowania jej w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu do kosztów uzyskania przychodów.


Przykład 4

28 stycznia 2013 r. podatnik kupił od kontrahenta usługę udokumentowaną fakturą i w tym dniu zaliczył kwotę wynikającą z faktury do kosztów podatkowych. Termin płatności ustalony przez strony upływa 8 maja 2013 r. Jeżeli podatnik ureguluje zobowiązanie za kupioną usługę do 28 kwietnia 2013 r. (czyli w terminie 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury do kosztów podatkowych), wówczas obowiązek zmniejszenia kosztów podatkowych nie wystąpi. Jeśli zaś podatnik nie ureguluje zobowiązania za kupioną usługę 28 kwietnia 2013 r., będzie miał obowiązek dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu w maju 2013 r.

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia

Co decyduje o momencie powstania kosztów


Nie ma kosztów, jest przychód


Jeżeli w miesiącu, w którym powinno nastąpić zmniejszenie kosztów podatkowych, podatnik nie ponosi kosztów podatkowych lub poniesione koszty podatkowe są niższe niż kwota stosownego zmniejszenia, wówczas ma on obowiązek zwiększenia przychodów podatkowych o kwotę, o którą nie pomniejszył kosztów podatkowych.

Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: Jak dokonać korekty kosztów podatkowych według zasad obowiązujących w 2013 r. >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK