| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kiedy nieodpłatne przekazanie towarów i próbek podlega VAT

Kiedy nieodpłatne przekazanie towarów i próbek podlega VAT

Firma produkcyjna w celu zagwarantowania możliwości zapoznania się ze swoimi produktami szerszemu gronu odbiorców zamierza dokonywać nieodpłatnego przekazania towarów, w tym próbek. Planuje ponadto przekazanie katalogów ze szczegółowym opisem swoich produktów. Jakie obowiązki w związku z tymi czynnościami ciążą na spółce w zakresie VAT?


SŁOWNICZEK

Ustawodawca doprecyzował, co należy rozumieć przez pojęcie „próbka”. Zgodnie z wyrokiem ETS C-581/08 EMI Group Ltd v. The Commissioners for Her Majesty's Revenue and Customs próbka to egzemplarz okazowy produktu, mający na celu promocję jego sprzedaży i pozwalający na ocenę jego cech i właściwości bez wykorzystania końcowego innego niż nieodłącznie powiązane z takimi działaniami promocyjnymi. W konsekwencji próbka to identyfikowalny (oznaczony jako próbka) egzemplarz towaru, który pozwala na ocenę cech i właściwości towaru, a jej przekazanie ma na celu promocję sprzedaży (nie ma na celu zaspokojenia potrzeb odbiorcy).


UWAGA!

Nieodpłatne przekazanie próbek wciąż jest wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT.

Zapraszamy na forum Rachunkowość


Analogiczne stanowisko zaprezentowało Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej dotyczącej zmian w VAT.

Warto podkreślić, że opodatkowaniu podlega przekazanie towarów, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Rezultatem wprowadzenia tego zapisu jest opodatkowanie przekazania towarów zarówno nabytych, jak i wyprodukowanych przez podatnika.

Jeżeli podatnik przekaże towary, przy których nabyciu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia, lecz w trakcie użytkowania tych towarów przyłączył do nich części składowe, od których miał prawo odliczyć VAT - zobowiązany będzie opodatkować przekazanie. Zgodnie z wyrokami ETS C-322/09 i C-323/09 Finanzamt Burgdorf przeciwko Hans-Georg Fischer i Finanzamt Düsseldorf-Mettmann przeciwko Klaus Brandenstein podstawą opodatkowania będzie wartość dołączonych części składowych.

Przy definiowaniu części składowej rzeczy można posiłkować się definicją zawartą w Kodeksie cywilnym (która jest co do zasady spójna z definicją wypracowaną przez orzecznictwo TSUE), zgodnie z którą częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Nie będą zatem spełnione przesłanki do opodatkowania w przypadku gdy wymienione towary będą uznane za przynależności, przez które zgodnie z Kodeksem cywilnym rozumie się rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi.

Tabela. Ewidencja księgowa nieodpłatnego przekazania towarów

Operacja gospodarcza

Wn konto

Ma konto

Przekazanie towarów na cele osobiste na podstawie dokonanych wydań towarów z magazynu ujmuje się na zmniejszeniu tych towarów następującym zapisem w księgach rachunkowych

„Wartość sprzedanych towarów”

„Towary”

Ujmowanie VAT przy przekazaniu towarów nieodpłatnie

„VAT naliczony i jego rozliczenie”

„VAT należny i jego rozliczenie”

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 poz. 35

Więcej na ten temat w Biuletynie Głównego Księgowego

Patrycja Mikuła

specjalista ds. podatkowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK