| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Plusy i minusy zmian w VAT

Plusy i minusy zmian w VAT

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT, które obejmują wiele podstawowych mechanizmów i konstrukcji, z którymi w praktyce spotyka się każdy przedsiębiorca. Chodzi przede wszystkim o zmiany w VAT dotyczące momentu powstawania obowiązku podatkowego, sposobu ustalania podstawy opodatkowania oraz terminów wystawiania faktur.


Faktury „na żądanie”. W 2014 r. podatnicy nie są obowiązani do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT lub przepisów rozporządzenia wykonawczego do ustawy (art. 106b ust. 2 ustawy o VAT). Jednak na żądanie nabywcy towaru lub usługi są obowiązani wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118 (zastrzeżenie to dotyczy rolników ryczałtowych, którzy nie mają obowiązku wystawiania faktur). W przypadku faktury „na żądanie” podatnik ma obowiązek ją wystawić, jeżeli żądanie to zostanie zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

INFORFK: Nowe zasady powstawania obowiązku podatkowego w VAT

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Faktury zaliczkowe. Podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej zapłatę (zaliczkę) otrzymaną przed dokonaniem dostawy lub wyświadczeniem usługi. Taka sama reguła obowiązywała w 2013 r. W 2014 r. zmienia się jednak termin wystawienia faktury zaliczkowej. Należy ją wystawić zasadniczo nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT). W 2014 r. fakturę zaliczkową można wystawić także przed otrzymaniem zaliczki, ale nie wcześniej niż 30. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub wykonaniem usługi (art. 106i ust. 7 ustawy o VAT).


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Nowoczesnych Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "
Plusy i minusy zmian w VAT obowiązujących od 1 stycznia 2014 r." >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK